Piątek, 20 września 2019

imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny

RSS

Samoobsługa w ZUS czyli ukłon w stronę przedsiębiorców

27.08.2019 19:21 | 0 komentarzy | d

Jesteś przedsiębiorcą i pilnie potrzebujesz potwierdzenia z danymi, które są na twoim koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych? Teraz możesz samodzielnie utworzyć taki dokument i przekazać go instytucji, która tego od ciebie oczekuje.

Samoobsługa w ZUS czyli ukłon w stronę przedsiębiorców
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził na profilach płatników składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) usługę, która pozwala na samodzielne tworzenie elektronicznych dokumentów z wybranymi danymi z konta w ZUS.

Dzięki temu przedsiębiorca, już bez konieczności składania wniosku, będzie mógł samodzielnie utworzyć dokument z informacją o saldzie na koncie w ZUS, o liczbie ubezpieczonych czy też potwierdzenie, że jest się płatnikiem składek.

Dotychczas przedsiębiorcy, którzy musieli przedłożyć tego typu potwierdzenie z danymi z ZUS w innej instytucji administracji publicznej, czy też instytucji finansowej, musieli złożyć w tej sprawie wniosek. Od tego tygodnia sami mogą już utworzyć żądany dokument, potwierdzony elektroniczną pieczęcią ZUS. Dokument można zapisać jako plik PDF, XML lub wysłać na dowolny adres e-mail. Co ważne - wysłanie potwierdzenia na adres e-mail jest odpowiednio zabezpieczone. Przedstawiciel instytucji, w której przedsiębiorca złoży samodzielnie przygotowane potwierdzenie z danymi z ZUS, będzie mógł je potwierdzić online w udostępnionej przez ZUS specjalnej wyszukiwarce.

- Nowa usługa na PUE ZUS dla płatników to kolejny krok w rozwoju e-administracji. Już nie tylko udostępniamy e-usługi realizowane zdalnie przez pracowników ZUS, ale dajemy również narzędzia do samoobsługi na Platformie Usług Elektronicznych – podkreśla Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Dodając, że w najbliższych miesiącach na Platformie Usług Elektronicznych pojawią się kolejne nowości, m.in. w zakresie formularzy A1 (delegowanie pracowników), jak i rocznych rozliczeń składkowych. - Dla lekarzy ZUS wprowadzi nowy, bardziej przyjazny kreator do wystawiania e-zwolnień – zapowiada rzeczniczka.

źródło: ZUS, oprac. (d)