Wtorek, 11 sierpnia 2020

imieniny: Ligii, Zuzanny, Lukrecji

RSS

Zmniejszenie kosztów paliwa floty firmowych pojazdów

05.07.2019 11:56 | 0 komentarzy | (s)

Każdy przedsiębiorca posiadający flotę samochodów służbowych przyzna, że koszty związane z paliwem stanowią niezwykle istotną część wszystkich kosztów związanych z prowadzeniem firmy. Zwłaszcza gdy mówimy o tych funkcjonujących w transporcie, wymagającym często przejeżdżania wielu tysięcy kilometrów w skali roku. Na szczęście istnieją sposoby, aby zredukowań wydatki na benzynę floty!

Zmniejszenie kosztów paliwa floty firmowych pojazdów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zastosowanie monitoringu floty

Nie zawsze istnieje jeden konkretny powód argumentujący zbytnie zużywanie się paliwa. Zdiagnozowanie pozostałych będzie możliwe za sprawą systemów telematycznych znajdujących się w wyposażeniu monitoringu GPS, którego dobrym przykładem jest Verizon Connect. Istotne jest zdawanie sobie sprawy z prostej rzeczy: pojazdy same z siebie nie generują kosztów, lecz wtedy, gdy są używane przez ludzi. Za sprawą monitorowania danych parametrów można przeprowadzić analizę działania zarówno pojedynczego pojazdu, jak i całego taboru.

Wprowadzenie zasad ekonomicznej jazdy

Kolejną metodą pozwalającą na obniżenie kosztów  paliwa jest ta dotycząca wdrożenia zasad ekonomicznej jazdy. Są to między innymi:

  • Umiejętne wykorzystywanie tempomatu,
  • Unikanie korzystania z biegów pośrednich,
  • Hamowanie za pomocą silnika.

Wspomniane wcześniej systemy telematyczne i dane przez nie zebrane umożliwiają wskazanie kierowców, których styl jazdy wymaga dodatkowych szlifów (zawsze można ich wysłać na szkolenia z prowadzenia samochodu). Z kolei tych robiących to właściwie warto wynagradzać, ponieważ dochodzi do optymalnej sytuacji win-win: dzięki nim optymalizowane są koszty paliwa, co przekłada się na korzyść przedsiębiorcy, skłonnego przyznać z tego powodu nagrody finansowe, zwiększające motywację.

Przy tym nawet tak błaha z pozoru rzeczy, jak niski poziom ciśnienia powietrza w oponie również jest w stanie odcisnąć swoje piętno na stopniu zużycia paliwa. Korzystając z systemów telematycznych, można też prześledzić najważniejsze parametry pojazdu, co znacznie ułatwia zlokalizowanie w nim błędów technicznych.

Planowanie tras przejazdów

Z początku może to brzmieć mało istotnie, lecz firma wykorzystująca monitoring GPS do określania optymalnych tras przejazdu zapewnia sobie mniejsze spalanie przez flotę. Wszystko za sprawą posiadania aktualnych informacji o stanie dróg, przez co można wyznaczyć inną w przypadku korków, niebezpieczeństw na drodze, czy znalezienie lepszej, którą kierowca będzie co prawda pokonywał wolniej, ale korzystniej pod względem eksploatacji.

Materiał zewnętrzny