Piątek, 23 sierpnia 2019

imieniny: Apolinarego, Filipa, Róży

RSS

Wynajem pracowników a Ukraińcy na rynku polskim w obliczu zmian

01.07.2019 12:38 | 0 komentarzy | MP

Ostatnio w mediach głośno jest o redukowaniu ograniczeń w zakresie zatrudniania pracowników spoza Unii Europejskiej w Niemczech. To efekt coraz większego zapotrzebowania na siłę roboczą oraz przemian, z jakimi mamy do czynienia w gospodarce ogólnoeuropejskiej. Niektórzy polscy pracodawcy obawiają się odpływu zatrudnionych w naszych rodzimych przedsiębiorstwach Ukraińców. Receptą może być więc wynajem pracowników.

Wynajem pracowników a Ukraińcy na rynku polskim w obliczu zmian
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1. Zmiany w Niemczech

2. Rodzime działania

3. Czym jest wynajem pracowników?

Jakkolwiek dla niektórych obawy braku rąk do pracy w Polsce wydają się przesadzone, wszyscy zgodni są co do tego, że uwagę pracowników zza wschodniej granicy warto przykuwać.

Zmiany w Niemczech

Większość ekspertów twierdzi, że rewolucji nie będzie. Pracownicy z Ukrainy będą dla Niemców pożądanymi pod warunkiem spełnienia konkretnych warunków: kwalifikacji zawodowych oraz wystarczająco długiego doświadczenia zawodowego, choć jednocześnie zrezygnowano z tzw. testu rynku pracy oraz z wymaganej wcześniej znajomości języka niemieckiego. Ustawę skonstruowano by pozyskać fachowców, nie zaś pracowników podstawowej produkcji.

Nie zmienia to faktu, że nadchodzi optymalny moment dla ułatwień administracyjnych w procesie oferowania pracy Ukraińcom. W Polsce bezrobocie nadal spada, będą więc potrzebni na różnych stanowiskach. Pracownicy z Ukrainy doceniają kulturową bliskość oraz znacznie łatwiejszy dla nich język, jednak bez redukcji formalnych przeszkód nasz kraj może nie być dla nich na tyle konkurencyjny, by chcieli tu zostać.

Rodzime działania

Polscy pracodawcy już zachęcają przyjezdnych do zatrudniania się w polskich przedsiębiorstwach. Specjalny spot promocyjno-wizerunkowy, którego odbiorcami są pracownicy z Ukrainy, zrealizowała Biedronka. Głosem sieci marketów są zatrudnieni obcokrajowcy, którzy cenią zajmowane stanowisko. To jednak nie wystarczy. Równie ważne są działania centralne, na poziomie odpowiednich ustaw i rozporządzeń, jak i kwestie formalne.

Czym jest wynajem pracowników?

W oczekiwaniu na konkretne działania rządzących poszczególne firmy wykorzystać mogą wynajem pracowników jako bardzo wygodną alternatywę dla szeregu benefitów i spotów promocyjnych, które - nie oszukujmy się - pociągają za sobą koszty. Tą usługą zajmują się pośrednicy, a o szczegółach przeczytać możemy na https://wynajempracownikow.pl/.

Podobnie jak w przypadku standardowych agencji pracy tymczasowej, leasing pracowniczy, z którego korzystają pracownicy z Ukrainy, polega na zatrudnieniu ich na umowę o pracę na czas nieokreślony przez pośrednika, a następnie oddelegowanie do wskazanego przez klienta miejsca. Pracownik otrzymuje stabilne zatrudnienie, pewność zaś zawsze stanowi duży atut. Jednocześnie obowiązują go standardowe normy: praca w określonych godzinach i miejscu, z wszelkimi przynależnymi prawami. Pracodawca zyskuje natomiast komfort przeniesienia wszelkich formalności prawnych, kadrowych oraz płacowych na poś. Główną zaletą takiego rozwiązania dla pracodawców jest uproszczenie całego procesu zatrudnienia. Weryfikacja uprawnień, względy formalne, szkolenie... - wszystko to spoczywa na pośredniku.

O ile wydaje się, że nie ma zagrożenia, że Polska zostanie zupełnie pozbawiona pracowników z Ukrainy, o tyle uproszczeniem wszystkich procedur warto zająć się już teraz, aby zyskać większą konkurencyjność na europejskim rynku. Wynajem pracowników jest jednym ze sposobów na osiągnięcie tego stanu. Dodatkowym bonusem jest szeroka baza pracowników, której pracodawca samodzielnie nie jest w stanie zbudować.

Materiał zewnętrzny