środa, 21 sierpnia 2019

imieniny: Joanny, Kazimiery, Wiktorii

RSS

Japończycy kupili dawny ZEW

25.06.2019 14:06 | 0 komentarzy | żet

Japończycy przejęli Cobex, w skład którego wchodziły dawne Zakłady Elektrod Węglowych w Raciborzu. Inwestorzy z kraju kwitnącej wiśni chcą rozwijać produkcję w Europie.

Japończycy kupili dawny ZEW
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W 2017 r. Grupa SGL sprzedała swoje zakłady w Raciborzu i Nowym Sączu funduszowi inwestycyjnemu Triton. Wartość transakcji opiewała na kwotę 250 mln euro. W następstwie tych ruchów spółka SGL Carbon Polska została przekształcona w Cobex Polska, która weszła w skład koncernu Cobex z Wiesbaden.

Po upływie dwóch lat jeden z najstarszych zakładów przemysłowych działających na terenie Raciborza ponownie zmienia właściciela. Tym razem fundusz Trition zdecydował się sprzedać Cobex japońskiej spółce Tokai Carbon. Japończycy w zamian za 825 milionów euro kupili Cobex z zakładami w Niemczech i Polsce, w tym w Raciborzu. Komunikat w tej sprawie ukazał się 17 czerwca na stronie internetowej funduszu Trition.

- Jesteśmy podekscytowani przejęciem Cobexu, ponieważ wierzymy, że istnieje duży potencjał wzrostu biznesu, który pomógłby nam zrealizować średnioterminowy plan zarządzania T-2021. Cobex pozwoli nam rozszerzyć nasz międzynarodowy zasięg i stworzyć platformę produkcyjną w Europie Wschodniej. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z Cobexem i wspólnie zmierzamy ku pomyślnej przyszłości - powiedział Hajime Nagasaka, prezes i dyrektor generalny Tokai Carbon.

- Witamy Tokai Carbon jako nowego właściciela i czekamy na pomyślną przyszłość - powiedzieli Frank Goede i Andrzej Hotlos, dyrektorzy zarządzający Cobex.

Tokai Carbon Group jest jednym z największych na świecie dostawcą produktów opartych na węglu. Specjalizuje się w produkcji i obróbce grafitu.

źródło: Triton, oprac. ż