Poniedziałek, 9 grudnia 2019

imieniny: Leokadii, Wiesławy, Nataszy

RSS

List do 23 radnych o sytuacji w PK. Czy prezydent zbada sprawę? [Aktualizacja]

29.05.2019 13:52 | 5 komentarzy | ma.w
Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 13:17

Anonimowy list, już drugi, którego „bohaterem” jest Bogdan Gawliczek, nowy prezes PK (Przedsiębiorstwa Komunalnego) w Raciborzu, trafił do wszystkich radnych miejskich. Mirosław Lenk zwrócił się oficjalnie do prezydenta Polowego, by ten sprawdził postawione w liście zarzuty.

List do 23 radnych o sytuacji w PK. Czy prezydent zbada sprawę? [Aktualizacja]
Radny Mirosław Lenk przekazuje prezydentowi Dariuszowi Polowemu swoją pisemną prośbę o zbadanie donosu na prezesa PK
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wcześniej donos na prezesa PK przekazał radzie – w formie wystąpienia na sesji – Henryk Mainusz, twierdząc, że pismo krąży wśród samorządowców. Dariusz Polowy pytał go wówczas czy to pismo autorstwa Mainusza, czy też anonim. Ponieważ były szef rady nie podpisał się pod odczytaną treścią, prezydent nie podjął żadnych czynności sprawdzających, traktując donos jako anonimowy.

Przed majowymi posiedzeniami komisji branżowych cała rada miasta dostała, adresowane na każdego z radnych z osobna, listy o tej samej treści.

Anonimowy autor kwestionuje ważność wyboru Bogdana Gawliczka na stanowisko prezesa PK w Raciborzu. Jako powód wskazuje, że w dniu wyboru (24.01.2019 r.) przedsiębiorca – właściciel firmy Travel - Bus prowadził jeszcze firmę, w dodatku działalność konkurencyjną względem PK w Raciborzu. Autor pisma wskazuje, że przedsiębiorstwo Gawliczka zostało przepisane na jego żonę, a małżonkowie nie posiadają rozdzielności majątkowej. Jego zdaniem dowodzi to konfliktu interesów, w jakim pozostaje prezes PK.

Jedynym, który głośno podzielił się swoimi wątpliwościami w tej sprawie, jest były prezydent Mirosław Lenk. Zwrócił się do D. Polowego z „prośbą o zbadanie sprawy”. Podpisany przez Lenka dokument trafił do włodarza na posiedzeniu komisji budżetowej. Według radnego nawet anonimowe zarzuty wymagają zbadania.

Ponieważ pismo otrzymali wszyscy radni miejscy, a uwagi w nim zawarte wzbudzają kontrowersje, zwróciliśmy się z prośbą o udzielenie komentarza do Przewodniczącego Rady Nadzorczej PK Krzysztofa Burka oraz Prezesa PK Bogdana Gawliczka. Czekamy na odpowiedź szefa RN. Pan Bogdan Gawliczek odpisał nam m.in., że nie będzie odnosił się do anonimowego pisma, którego treści uznaje za nieprawdziwe.

* na sesji majowej dwóch radnych oznajmiło, że nie widziało anonimu na prezesa PK, ale przewodniczący Leon Fiołka stwierdził, że "tych anonimów jest tak wiele, że może do któregoś z radnych nie dotarł".

List do radnych w sprawie PK

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Miasta Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.