Niedziela, 26 maja 2019

imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

RSS

Fundusze pieniężne to niższe ryzyko!

06.05.2019 11:10 | 0 komentarzy | (s)

Rodzajów funduszy jest naprawdę wiele, a jeszcze więcej oferujących ich Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych. Wyróżniamy fundusze akcyjne, dłużne, mieszane oraz pieniężne. Te określenia informują nas o charakterze inwestycji, nad którą myślimy, ale nie tłumaczą nam wszystkiego. Czym są fundusze pieniężne?

Fundusze pieniężne to niższe ryzyko!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jest wiele kryteriów, które pozwalają lepiej połapać się w świecie inwestycji – zwłaszcza początkującym adeptom tej sztuki. Wyróżniamy kryterium prawne, czyli fundusze otwarte lub zamknięte, a kolejnym kryterium może być geografia. Do naszej dyspozycji są inwestycje w

fundusze polskie, zagraniczne oraz globalne – zależnie od miejsca inwestycji. Jednak najważniejszy podział jest ściśle związany z ryzykiem. To właśnie na podstawie tego szacunku podejmuje się wiele decyzji inwestycyjnych, ponieważ kwestia ryzyka jest powiązana z zyskiem i bezpieczeństwem – im ryzyko wyższe, tym wyższy możliwy zysk. Zatem pod kątem tego kryterium dzielimy fundusze na dłużne, akcyjne, mieszane, absolutnej stopy zwroty oraz wiele innych, a wśród nich również: fundusze pieniężne.

Te ostatnie, zwane także gotówkowymi, są funduszami o najniższym ryzyku inwestycyjnym. Fundusze pieniężne inwestują przede wszystkim w obligacje skarbowe o krótkim terminie wykupu, obligacje przedsiębiorstw o wysokim ratingu, bony skarbowe lub certyfikaty depozytowe emitowane przez banki… Czyli na ich „celowniku” są jedynie inwestycje w instrumenty rynku pieniężnego.

Omawiane fundusze są bardzo często przedstawiane jako substytut lokaty lub konta oszczędnościowego. Nad bankowymi instrumentami fundusze pieniężne mają jednak bardzo istotną przewagę. O ile na przykład zerwanie lokaty w terminie wcześniejszym pozbawia nas obiecywanego przez bank zysku, to w funduszach pieniężnych zysk należy nam się zawsze.

Ten rodzaj inwestycji będzie najlepszy dla tych osób, które myślą o spokojnym powiększaniu swojego majątku, bez potrzeby zamartwiania się wahaniami na rynku, ryzykiem politycznym bądź zmianami nastrojów inwestorów giełdowych. Ale fundusz pieniężny powinien być obecny w portfelu każdego inwestora. Raz, że stabilizuje on całą naszą inwestycję, dwa, że powinny na nim spoczywać również pieniądze, które w każdej chwili, przy sprzyjającej koniunkturze, można wykorzystać na przykład do zwiększenia akcyjnej części portfela.

Warto przemyśleć czy taki model nam odpowiada. Czy zrealizuje on cel, który przed sobą postawiliśmy? Czy ten rodzaj inwestycji zapewni środki, na które liczymy w odpowiednim czasie? Te wszystkie pytania powinny znaleźć odpowiedzi zanim podejmiemy decyzję o ewentualnie inwestycji.

Materiał zewnętrzny