Poniedziałek, 1 czerwca 2020

imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

RSS

Rafako coraz bliżej budowy muzeum w Toruniu oraz bloku w Radlinie

01.05.2019 07:00 | 0 komentarzy | żet

Budowa muzeum w Toruniu wydaje się pewna, jednak z punktu widzenia działalności Rafako o wiele cenniejszym przedsięwzięciem byłaby budowa bloku energetycznego w Radlinie.

Rafako coraz bliżej budowy muzeum w Toruniu oraz bloku w Radlinie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, raciborskie Rafako jako jedyne złożyło ofertę w ogłoszonym przez Fundację Lux Veritatis przetargu na zaprojektowanie oraz budowę Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu. Oferta Rafako opiewała na kwotę 144,77 mln zł brutto i znacznie przekraczała budżet inwestora, tj. Fundacji Lux Veritatis wspieranej w tym przedsięwzięciu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który zamierzał przeznaczyć na ten cel 86,96 mln zł. Na szczęście dla Rafako, ministerstwo zdecydowało się zwiększyć dotację dla fundacji kierowanej przez o. Tadeusza Rydzyka. Efektem tego jest podpisanie umowy na wykonanie inwestycji. Rafako zobowiązało się zaprojektować i wybudować muzeum w przeciągu stu tygodni, licząc od 16 kwietnia.

Dobre wieści dotyczą również przetargu na budowę bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym dla JSW Koks S.A. Blok ma powstać w Radlinie (powiat wodzisławski). Zamawiający uznał ofertę za najkorzystniejszą, jednocześnie zaprosił przedstawicieli raciborskiej firmy do dalszych negocjacji. Rozmowy będą dotyczyć przede wszystkim ceny – wartość oferty Rafako ma znacznie przewyższać pierwotny budżet inwestora.

Na zakończenie dodajmy, że w ostatnim czasie Rafako zdobyło jeszcze wielomilionowe zlecenie w Jaworznie. Tauron Wytwarzane wybrał ofertę Rafako do budowy instalacji odsiarczania spalin w Elektrowni Jaworzno II. To część Elektrowni Jaworzno III, która pełni rolę elektrociepłowni miejskiej.

Rafako wyceniło zakres prac na kwotę 104,5 mln zł brutto, podczas gdy budżet inwestora wynosił niespełna 77 mln zł. Prawdopodobnie z tej różnicy wynika upływ czasu, jaki minął od otwarcia ofert złożonych w przetargu (październik 2018 r.) do ogłoszenia wyników postępowania (marzec 2019 r.).

(żet)