Poniedziałek, 24 czerwca 2019

imieniny: Jana, Danuty, Janiny

RSS

Samochód dla małej firmy – na co się zdecydować?

19.04.2019 15:28 | 0 komentarzy | (s)

Samochód w przedsiębiorstwie może spełniać kilka funkcji. Z jednej strony to znaczące ułatwienie, zwłaszcza jeśli charakter naszej pracy wymaga ciągłego przemieszczania się. Auto w firmie może służyć pracownikom w transporcie towarów i produktów, może też wspierać budowanie prestiżu przedsiębiorstwa. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pojazdu?

Samochód dla małej firmy – na co się zdecydować?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak sfinansować pojazd?

Zanim zapadnie ostateczna decyzja o zakupie samochodu firmowego, warto rozważyć różne opcje dostępnego finansowania. Oczywiście, jeżeli istnieje możliwość zakupienia auta w całości z firmowych pieniędzy, to warto z niej skorzystać.

Gdy jednak firma nie dysponuje odpowiednią ilością środków własnych  wtedy przed przedsiębiorcą otwiera się kilka opcji pozyskania dodatkowych pieniędzy na zakup samochodu. Do najbardziej popularnych należą kredyt oraz pożyczka leasingowa. Jaka jest między nimi różnica? W przypadku kredytu pożyczamy po prostu niezbędną kwotę. Problemem może okazać się jednak dostępność takiego rozwiązania. Małe przedsiębiorstwa mogą nie sprostać postawionym przez bank warunkom, co może skutkować odmową finansowania inwestycji. Z kolei leasing samochodu to umowa zawarta pomiędzy właścicielem a użytkownikiem pojazdu. Leasingodawca udostępnia leasingobiorcy pojazd, pobierając w zamian opłatę. Umowa zawierana jest na ustalony okres, a w tym czasie strony porozumienia dzielą się obowiązkami wobec przedmiotu leasingu (w zależności od opcji leasingowej). W przypadku zakupu sprzętu przeznaczonego do eksploatacji takie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze.           

Samochód, ale jakiego typu?

Wybór typu nadwozia będzie zależeć od tego, w jaki sposób mamy zamiar wykorzystywać pojazd w firmie. Samochody osobowe sprawdzą się w sytuacji, gdy wykonywane obowiązki wymagają ciągłego przemieszczania się. Luksusowy sedan będzie wyborem bardzo prestiżowym, ale jeśli planujemy przewozić ze sobą sprzęt, lub większą ilość materiałów, powinniśmy postawić na kombi. Z kolei, jeśli samochód ma służyć transportowaniu ekwipunku i towarów o dużych gabarytach, warto rozważyć leasing auta dostawczego.    

Auto nowe czy używane?

Kolejnym dylematem, przed którym stajemy, jest wybór pomiędzy pojazdem nowym a używanym. Finansowanie to obecnie najmniejszy problem, ponieważ zarówno kredyt, jak i pożyczka leasingowa pozwalają na wybór każdej z tych opcji. Jeżeli szukamy eleganckiego modelu, który ma służyć jako pojazd reprezentacyjny, to zakup używanego pojazdu może się okazać bardzo opłacalny. W takim wypadku wybór 2 czy 3-letniego pojazdu nie uczyni wielkiej różnicy w standardzie, natomiast pozwoli nam zaoszczędzić znaczącą część oryginalnej ceny. Z kolei przy zakupie samochodu dostawczego, warto zajrzeć do salonu. Producenci często urozmaicają oferty o korzystniejsze rozwiązania przeznaczone dla firm.  

Materiał zewnętrzny