Poniedziałek, 18 listopada 2019

imieniny: Klaudyny, Romana, Filipiny

RSS

Meble laboratoryjne czyli jak czym kierować się podczas wyposażania laboratorium?

06.04.2019 10:54 | 0 komentarzy | (s)

Jaka jest różnica pomiędzy stołem laboratoryjnym, a zwykłym biurkiem, czym jest dygestorium i co można przechowywać w laboratoryjnej szafie? Poznaj sprzęty stanowiące wyposażenie każdego profesjonalnego laboratorium.

Meble laboratoryjne czyli jak czym kierować się podczas wyposażania laboratorium?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Może się wydawać, że zakup wyposażenia do laboratorium nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy. Takie założenie jest jednak dalekie od prawdy, gdyż sprzęty te muszą być dopasowane do specjalizacji badań, jakie będą przeprowadzane w danym laboratorium. Wybierając wyposażenie warto mieć na względzie zarówno wielkość pomieszczenia, jak i urządzeń pomiarowych, analitycznych oraz badawczych. Ale to nie wszystko. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, iż meble znajdujące się w laboratorium muszą spełniać wymagania jakościowe. To ważne, gdyż tego typu sprzęty są bezustannie narażone na kontakt ze szkodliwymi, a niekiedy nawet niebezpiecznymi substancjami. Wśród podstawowych mebli stanowiących wyposażenie laboratorium wymienić należy między innymi stoły i stołki laboratoryjne, szafy, wózki czy też dygestoria.

Stół i stołki laboratoryjne

Stół to główne stanowisko pracy laboranta. Ten rodzaj mebli – jak chyba żaden inny – jest narażony na ciągły kontakt z czynnikami zewnętrznymi, w tym mechanicznymi, termicznymi, a także na promieniowanie elektromagnetyczne czy też działanie drażniących substancji. Z tego względu stoły do laboratorium wykonywane są zazwyczaj z ceramiki, żywicy epoksydowej, blady nierdzewnej czy też laminatu. Należy dodać, że każdy stół laboratoryjny powinien posiadać instalację elektryczną, gazową, wodociągową oraz kanalizacyjną.

Praca przy stołach laboratoryjnych odbywa się w pozycji stojącej bądź też siedzącej. W roli siedzeń występują pozbawione oparcia stołki. Ich podstawę stanowi polerowane aluminium, natomiast nóżki mogą być wyposażone w kółka bądź też podkładki zapobiegające przesuwaniu się stołka.

Dygestorium

Dygestorium stanowi absolutną podstawę wyposażenia każdego laboratorium (zobacz dygestorium w ofercie DanLab). W praktyce służy ono do przeprowadzania badań z wykorzystaniem substancji chemicznych. Sprzęty tego typu posiadają wentylator, którego zadaniem jest wydmuchiwanie poza obszar laboratorium szkodliwych gazów, oparów etc. Poza tym dygestorium chroni przed pożarami i wybuchami. Jak zatem łatwo się domyślić, dygestorium zapewnia bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko pracy z różnego typu substancjami chemicznymi.

Szafy

W szafie laboratoryjnej – w zależności od rodzaju – przechowywane są różnego typu substancje chemiczne, sprzęt czy też naczynia do badań. Wśród dostępnych szaf wymienić należy przede wszystkim meble na odczynniki chemiczne, ognioodporne czy też na chemikalia.

Szafy na odczynniki chemiczne służą przechowywaniu niebezpiecznych związków chemicznych. Posiadają one specjalne otwory wentylacyjne, natomiast w górnej części wbudowany jest króciec pozwalający na przyłączenie wentylacji zewnętrznej. Z kolei szafy na chemikalia pozwalają na bezpieczne gromadzenie ostrych substancji, niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska naturalnego. Posiadają one specjalne oznaczenia ostrzegawcze i są zamykane na kłódki bądź też zamki.

Wózki

Wózki laboratoryjne produkowane są z profili stalowych, natomiast ich blachy wytwarza się z tworzywa bądź też płyty. Wyposażane są w kółka umożliwiające łatwy transport preparatów czy też przyrządów.

Materiał zewnętrzny