Sobota, 20 kwietnia 2019

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Co robić, jeśli sprawca wypadku ucieknie? Dzięki UFG dostaniesz pieniądze — radzi porównywarka ubezpieczeń IZI

18.03.2019 14:15 | 1 komentarz | (q)

Kierowca uszkodził Twoje auto i zbiegł z miejsca kolizji? Sprawca wypadku, w którym ucierpiałeś, nie miał ważnej polisy OC? Boisz się, że koszty naprawy pojazdu będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni? Niekoniecznie! Co zrobić, jeśli sprawca ucieknie? Jak otrzymać odszkodowanie? Podpowiadamy.

Co robić, jeśli sprawca wypadku ucieknie? Dzięki UFG dostaniesz pieniądze — radzi porównywarka ubezpieczeń IZI
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zasady postępowania po kolizji z innym pojazdem są jasne w teorii, ale mogą być trudniejsze do wykonania. Jeśli w wyniku zdarzenia żaden uczestnik ruchu nie odniósł obrażeń, wystarczy jedynie spisać stosowne oświadczenie i zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. Osoba poszkodowana otrzyma odszkodowanie z OC sprawcy. Sprawca — jeśli posiada polisę AC — otrzyma świadczenie z tego tytułu. Co jednak w sytuacji, jeśli winowajca ucieknie z miejsca zdarzenia?

Ucieczka sprawcy kolizji — i co dalej?

Stało się. Kierowca rozpędzonego Forda poważnie uszkodził tył Twojego auta, a w obawie przed konsekwencjami… uciekł. Choć taki scenariusz nie należy do przyjemnych, postaraj się zachować zimną krew. Panika, histeria i strach to w takim momencie najgorsza taktyka – mówi doradca klienta z serwisu porównywarka ubezpieczeń IZI.

Co zrobić po ucieczce sprawcy z miejsca kolizji?

Jeśli w wyniki zdarzenia nikt nie ucierpiał, zabezpiecz miejsce zdarzenia. Do momentu przyjazdu policji powinno ono pozostać w możliwie nienaruszonym stanie. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na uzyskanie dowodów obciążających winą uciekiniera.

Dowody nie tylko zwiększają szansę na jego odnalezienie. Są także istotne w procesie wypłaty odszkodowania. Na podstawie dowodów świadczenie może wypłacić bowiem Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Jeśli nie zdążyłeś spisać numerów rejestracyjnych jego auta, porozmawiaj ze świadkami zdarzenia. Czasem zdarza się, że widząc, co się dzieje, przypadkowi przechodnie zapamiętują lub notują numery tablic, mimo że potem nie wykorzystują tych informacji. Na podstawie numeru policja szybko i sprawnie namierzy sprawcę.

Przechodnie wokół mówią, że nie są w stanie Ci pomóc? W takiej sytuacji będziesz potrzebować np. nagrania z miejsca zdarzenia. Jeśli obok znajdują się sklepy, restauracje czy lokale usługowe, mogą mieć zamontowany monitoring zewnętrzny. Zdobycie nagrań będzie zadaniem policji.

Bez względu na te okoliczności szkodę należy zgłosić ubezpieczycielowi. Możesz wybrać dowolną firmę ubezpieczeniową, która ma obowiązek przyjąć zgłoszenie. Towarzystwo przekaże sprawę UFG w celu pokrycia kosztów – tłumaczy doradca z porównywarki ubezpieczeń IZI.

Ważne: UFG przyzna świadczenie, jeśli kierowca zbiegł z miejsca wypadku oraz jeśli nie posiadał ważnej polisy OC. Zasady wypłaty w obu przypadkach mogą być jednak odmienne.

UFG — ratunek dla poszkodowanych

Jeśli sprawca kolizji zbiegł z miejsca wypadku lub nie posiadał ważnej polisy OC, obowiązek wypłaty świadczeń osobom poszkodowanym przejmuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Jak wynika z danych udostępnionych przez UFG, w 2017 fundusz wypłacił odszkodowania za 5338 szkód, które powinny być zlikwidowane z OC sprawców. 4267 świadczeń (79,94%) dotyczyło szkód spowodowanych przez nieubezpieczonych sprawców, 1071 (20,06%) - szkód wyrządzonych przez nieznanych sprawców.

Odszkodowanie z UFG a nieustalony sprawca

Co ważne, UFG nie wypłaca odszkodowań za kolizje spowodowane przez nieustalonych sprawców, w których nikt nie odniósł obrażeń.

Jeśli sprawca zbiegł z miejsca wypadku, a jego tożsamości nie uda się ustalić, UFG pokryje koszty wyłącznie, jeśli:

  • zostały wyrządzone szkody na osobie. W takim przypadku otrzymasz zadośćuczynienie związane z utratą zdrowia;
  • rekonwalescencja poszkodowanego trwa nie krócej niż 14 dni. W takim przypadku UFG pokryje także koszty materialne, czyli związane ze zniszczeniem pojazdu lub inną szkodą przedmiotową.

Jeśli w wyniku kolizji nikt nie odniósł obrażeń, koszt naprawy pojazdu spocznie na barkach kierowcy. Chyba że ma on autocasco obejmujące ochroną powstałe zdarzenie. W takim przypadku naprawę sfinansuje ubezpieczyciel – dodaje redaktor finansowy z IZI.

Odszkodowanie z UFG a brak polisy OC

Jeśli sprawca kolizji pozostał na miejscu wypadku, jednak nie posiadał ważnej polisy, UFG odpowie za szkody powstałe zarówno na mieniu, jak i na osobie. Wypłacone odszkodowanie wraz z kosztami egzekucji wyegzekwuje następnie od sprawcy szkody. Brak ważnej polisy OC może więc narazić kierowcę na ogromne koszty, liczone nierzadko w setkach tysięcy złotych.

Całkowita kwota wypłaconych przez UFG odszkodowań, świadczeń oraz rent w 2017 roku wyniosła 93,7 mln zł!

Wypłata odszkodowania z UFG - termin

Zgodnie z art. 109 ust. 1 i 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK fundusz powinien wypłacić pieniądze poszkodowanemu w ciągu:

  • 30 dni od dnia otrzymania z zakładu ubezpieczeń aktu szkody,
  • 14 dni od dnia wyjaśnienia okoliczności zdarzenia (jeżeli wyjaśnienie tych okoliczności było niemożliwe w terminie 30 dni od dnia otrzymania akt szkody).

Materiał zewnętrzny