Sobota, 5 grudnia 2020

imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy

RSS

Epidemia koronawirusa:

Jeszcze nie są absolwentami, a już mają oferty pracy

12.03.2019 11:41 | 0 komentarzy | EK

Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim - to szkoła, w której opłaca się uczyć! Dlaczego? Absolwenci PCKZiU nie zadają sobie pytania "co dalej robić?".

W wielu przypadkach już na etapie nauki otrzymują propozycje zatrudnienia. - PCKZiU od lat ściśle współpracuje z lokalnym rynkiem pracy. Oferta edukacyjna jest tak przygotowana, by po zakończeniu szkoły umożliwić naszej młodzieży podjęcie atrakcyjnej i dobrze płatnej pracy. A zainteresowanym - kontynuowanie nauki na uczelniach wyższych - podkreśla dyrektor PCKZiU Danuta Mielańczyk.

Jeszcze nie są absolwentami, a już mają oferty pracy
Fot. PCKZiU w Wodzisławiu Śl. może pochwalić się supernowoczesnymi pracowniami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Supernowoczesne pracownie

Całkowicie odmieniona - dzięki środkom zewnętrznym - baza kształcenia praktycznego wodzisławskiego PCKZiU pozwala na kształcenie oparte na bezpośrednim łączeniu teorii z praktyką. Tak wyposażonych pracowni mógłby pozazdrościć nawet niejeden zakład pracy! - W ubiegłym roku otworzyliśmy dziewięć niezwykle nowoczesnych pracowni do kształcenia w takich zawodach jak: technik automatyk, technik mechatronik, technik mechanik, technik elektryk, technik chłodnictwa i klimatyzacji oraz technik analityk - wylicza dyrektor Danuta Mielańczyk. Prócz tego z pracowni korzystają uczniowie branżowej szkoły I stopnia, czyli przyszli elektrycy, ślusarze i operatorzy obrabiarek skrawających. - Od niedawna kształcimy też w zawodzie stolarza. Lokalni pracodawcy zgłaszali, że jest to zawód mocno deficytowy.

PCKZiU może też pochwalić się najładniejszą w Polsce sztolnią ćwiczebną - niezbędną do kształcenia w zawodzie technik górnictwa podziemnego. Umowa patronacka z Polską Grupą Górniczą pozwala na zdobycie stypendiów oraz późniejsze zatrudnienie w kopalniach w wyuczonym zawodzie po skończeniu szkoły.

Fot. PCKZiU w Wodzisławiu Śl. może pochwalić się supernowoczesnymi pracowniami

Drukują swoje... popiersia

Dumą PCKZiU w Wodzisławiu Śl. są inicjatywy uczniowskie. - Mamy w szkole pasjonatów druku 3D - podkreśla pani dyrektor. Często prześcigają się w pomysłach związanych z wykorzystaniem drukarek 3D, a co za tym idzie - w zdobywaniu doświadczenia. Ostatnio uczniowie połączyli druk 3D z funkcją skanera. Skanują na przykład... siebie. Mogą wydrukować m.in. swoje popiersie. Wcześniej wydrukowali makietę szkoły albo drona. - Wręcz trudno ich oderwać od druku 3D - chwali pani dyrektor.

Praktyki za granicą

- Młodzież może korzystać z szerokiej oferty praktyk zagranicznych, które realizujemy w ramach projektu Erasmus+. Obecnie uczniowie odbywają praktyki w Irlandii, a inna grupa wkrótce uda się do Portugalii - mówi dyrektor Danuta Mielańczyk. Co istotne, młodzi ludzie wracają z zagranicznych praktyk ze świadomością, że sprzęt w ich szkole niczym nie różni się od tego, który mogą zobaczyć na Zachodzie.

Uczniowie PCKZiU co roku wygrywają olimpiady i konkursy międzynarodowe na różnych stopniach, za co przyznawane są Stypendia Prezesa Rady Ministrów.

Ewenementem jest, że wielu naszych uczniów jeszcze na etapie edukacji otrzymuje oferty pracy - podkreśla wice dyr. PCKZiU Ewelina Limanowska, która jeszcze rok temu była wychowawczynią techników mechatroników i techników analityków. Wie, co dzieje się z jej byłymi uczniami. Każdy, kto chciał pracować w zawodzie, znalazł zatrudnienie. Wiele osób zdecydowało się też na studia politechniczne. Sukcesem szkoły jest łączenie teorii z praktyką. Kształcimy specjalistów i wielu pracodawców to docenia. A to wszystko w rewelacyjnej i rodzinnej atmosferze - puentuje.

Danuta Mielańczyk, dyrektor PCKZiU w Wodzisłąwiu Śląskim

Naszą "perełką" jest nowoczesna pracowania CNC wyposażona w wysokiej klasy dwie tokarki i dwie frezarki. A także - co niezwykle ważne - w dwanaście trenażerów, czyli symulatorów służących do nauki obsługiwania obrabiarek, które mają taki sam panel sterujący jak maszyny. Dzięki temu rozwiązaniu w jednym czasie dwunastu uczniów uczy się praktycznej nauki zawodu. Wszyscy mogą pracować jednocześnie, przez osiem godzin zajęć. Inna ciekawa pracownia - mechatroniczna - jest wyposażona w linię produkcyjną z robotem przemysłowym. My nie ograniczamy się do opowiadania uczniom jak wygląda taka linia, ani pokazania im tego na filmie. My taką linię posiadamy w szkole. Warto też wspomnieć o trzech pracowniach dla uczniów - głównie dziewcząt - z klas kształcących w zawodzie technik analityk. Są to pracownie: mikrobiologiczna, analityczna i instrumentalna.

Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śl.
ul. Gałczyńskiego 1
44-300 Wodzisław Śląski
tel. (32) 455 35 93; 454 71 33; 453 07 68; 453 07 69
www.pckziu.wodzislaw.pl
szkola@pckziu.wodzislaw.pl 

Pobierz prezentację w pdf >>> PCKZiU_dobra praca i edukacja.pdf

Prezentacja jest publikowana w ramach pierwszego społecznego projektu medialnego na rynku pracy i edukacji, w aż 6 produktach reklamowych w unikatowym pakiecie przygotowanym przez Wydawnictwo Nowiny - wydawcę Nowin Raciborskich, Nowin Wodzisławskich, Magazynu Rybnickiego i portalu Nowiny.pl.

Jesteś pracodawcą lub zarządzasz placówką edukacyjną? Chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie?

Skontaktuj się z nami już dziś i zamów prezentację. Napisz na: reklama@nowiny.pl  

Zobacz również szczegóły tutaj www.nowiny.pl/biznes/147683-jestes-pracodawca-lub-zarzadzasz-placowka-edukacyjna.html  

Tekst sponsorowany