Poniedziałek, 21 września 2020

imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita

RSS

Patrol

Łapówki przy inwestycji RAFAKO - Elektrownia Jaworzno III. Nowe fakty: cztery osoby z zarzutami

08.03.2019 16:49 | 1 komentarz | ma.w, żet

Sąd Rejonowy Katowice-Wschód rozpatruje akt oskarżenia w sprawie korupcji przy budowie bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno III. To kluczowy kontrakt dla raciborskiego RAFAKO, realizowany przez grupę Tauron. Część oskarżonych przyznała się do winy.

Łapówki przy inwestycji RAFAKO - Elektrownia Jaworzno III. Nowe fakty: cztery osoby z zarzutami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

16 stycznia 2018 roku agenci CBA zatrzymali na gorącym uczynku przyjęcia 50 tys. zł łapówki Marcina Sz. - kierownika spółki zajmującej się budową elektrowni Jaworzno III w imieniu Rafako SA. Wręczającym pieniądze był Stanisław R. rzeszowski biznesmen z branży budowalnej. Współpracował z nim Sławomir W., którego oskarżono wraz z całą czwórką. Pieniądze dla inżyniera ze spółki E003B7 miały być korupcyjną zapłatą za samo zlecenie rzeszowskiej firmie udziału w wykonaniu jednego z etapów budowy elektrowni Jaworzno III oraz ułatwienia w dalszym rozliczaniu.

Na czym to polegało?

Marcina Sz. i Michała W. oskarżono przed katowickim sądem o przyjmowanie korzyści majątkowych oraz ich obietnicy. Mieli w zamian nadużyć uprawnień lub niedopełnić obowiązków w związku z pełnieniem funkcji publicznych, związanych z dysponowaniem środkami publicznymi. Wedle aktu oskarżenia, Sławomir W. utrzymywał kontakt z Marcinem Sz. Był informowany o sposobie zbudowania oferty, która zagwarantuje pozyskanie zamówienia przez firmę z Rzeszowa. Marcin Sz. przekazywał te wskazówki swemu szefowi Michałowi W. Dodatkowo informował, że Stanisław R. "odwdzięczy się" gdy jego firma zdobędzie kontrakt. Śledczy ustalili, że w styczniu 2018 roku Sławomir W. spytał, na spotkaniu, Marcina Sz. o wysokość łapówki przewidzianej w przypadku wyboru spółki Stanisława R. Ten miał zaakceptować propozycję w wyoskości 150 tys. zł.

Kontrakt na wykonanie inwestycji w Jaworznie opiewa na kwotę ponad 5,4 mld zł. Podpisano go w 2014 roku z konsorcjum, którego głównym wykonawcą jest Rafako SA. Spółka z Raciborza powołała wtedy spółkę w 100% zależną, celową o nazwie E003B7 z siedzibą w Raciborzu, która zrealizuje inwestycję.

Śledztwo, prowadzone od początku przez Delegaturę CBA w Katowicach nadzoruje Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Co na to Rafako?

Rzecznik prasowy Grupy PBG* Jacek Balcer zwraca uwagę, że Rafako oraz utworzonej na potrzeby budowy bloku w Jaworznie spółce E003B7 przysługuje statu pokrzywdzonego. - Zamiarem Spółki jest wystąpienie w charakterze oskarżyciela posiłkowego w postępowaniu przed sądem karnym - dodaje J. Balcer.

Ponadto Jacek Balcer informuje, że w firmie przeprowadzono szczegółowy audyt "całego procesu wyboru dostawcy rusztowań oraz wybranych losowo innych, istotnych procesów zamówieniowych. Audyt ten został przeprowadzony przez zewnętrzną, renomowaną kancelarię".

- Przedstawione Spółce przez kancelarię wnioski z przeprowadzonego audytu, obejmującego obok analizy dokumentów także wywiady z pracownikami i dostawcami Spółki, wskazują jednoznacznie, że inkryminowane zdarzenie nie miało i nie mogło mieć wpływu na proces wyboru dostawcy rusztowań. Wszystkie procedury zostały zachowane w pełni i w sposób, który zabezpieczał dokonanie wyboru najkorzystniejszej oferty z punktu widzenia Zamawiającego, Spółki oraz jej dostawców - czytamy w informacji przesłanej do mediów przez J. Balcera.


* PBG posiada pakiet kontrolny akcji Rafako.