Czwartek, 25 kwietnia 2019

imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry

RSS

Co to są dane osobowe? Jak mogą je wykorzystać niepożądane osoby?

02.08.2018 18:45 | 14 komentarzy | (s)

Dane osobowe to termin prawny, który zdefiniowano w Ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 o ochronie danych osobowych. Dokładnie są to dane, które umożliwiają zidentyfikowanie konkretnej osoby. Dobrym przykładem informacji, która stanowi dane osobowe, jest numer PESEL. Co jeszcze warto wiedzieć o danych osobowych, dlaczego musimy je chronić i jak mogą je wykorzystać przestępcy?

Co to są dane osobowe? Jak mogą je wykorzystać niepożądane osoby?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kiedy mamy do czynienia z danymi osobowymi?

Dane osobowe najprościej możemy określić jako te wszystkie informacje, które umożliwiają zidentyfikowanie danej osoby, ale bez ponoszenia wysokich kosztów czy dużego nakładu pracy. Danymi osobowymi nie są informacje ogólne – np. nazwa ulicy, na której przecież mieszkać mogą setki osób. Analogicznie nie będzie się też do nich zaliczać numer domu, w którym może mieć swój adres wielu mieszkańców. Za to do danych osobowych zaliczymy już wspomniany numer PESEL, odcisk linii papilarnych czy DNA. Nawet nazwisko nie jest jedną z danych osobowych – dopiero w połączeniu z innymi informacjami, np. datą urodzenia, możemy mówić o danych podlegających ochronie. Tak naprawdę w każdej sytuacji sami musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy na podstawie konkretnych informacji jesteśmy w stanie zidentyfikować daną osobę i czy jest to osoba fizyczna. Oczywiście musi zostać spełniony warunek, że nie będzie to od nas wymagało wiele czasu i nakładu znacznych środków finansowych. Dopiero wtedy można powiedzieć o danych osobowych.

Czym może grozić wykorzystanie danych osobowych przez przestępców?

Nieuprawnione osoby, które uzyskały dostęp do naszych danych osobowych, mają otwartą drogę do popełniania wielu przestępstw, których konsekwencje poniesiemy my sami. Wprawdzie procedury np. w bankach są obecnie bardzo szczegółowe, ale mimo wszystko w dalszym ciągu dochodzi do wyłudzeń. Z danych za 2016 rok podanych przez Związek Banków Polskich wynika, że w ciągu zaledwie 12 miesięcy doszło do 6256 prób wyłudzenia kredytu na kwotę 296 mln 44 tys. 580 zł. Największa próba wyłudzenia kredytu od 2008 roku dotyczyła 25 milionów złotych!

Co zatem może zrobić przestępca, który zdobędzie nasze dane osobowe? Może m.in.:

  • podrobić nasz dowód osobisty, na podstawie którego będzie mógł podejmować przeróżne czynności;
  • założyć konto bankowe tzw.weryfikacyjne i zaciągnąć na nas pożyczkę lub kredyt;
  • zawrzeć umowę z operatorem telefonii komórkowej.

Metody stosowane przez oszustów

Wiedząc już, co to są dane osobowe, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich ochronę. Przestępcy stosują wiele metod, którymi zdobywają nasze dane, a jedną z najpopularniejszych stał się w ostatnich latach phishing. Najczęściej ofiarami ataku phishingowego są klienci banków, którzy otrzymują zaskakującą wiadomość e-mailową, w której są informowani o konieczności zmiany hasła, czy też o zaleganiu z płatnością rat kredytowych. Po przejściu na adres wskazany w wiadomości e-mail trafiamy na podstawioną stronę banku, której celem jest po prostu kradzież naszych danych.

Klienci marki Adidas ofiarami kradzieży danych

W czerwcu media informowały o ataku skierowanym na klientów marki Adidas. Oszuści przygotowali fałszywy konkurs, w którym z okazji 69. urodzin marki miała ona rozdać za darmo 2500 par butów użytkownikom, którzy wypełnią prostą ankietę. W praktyce nikt darmowych butów nie zdobył, a uczestnicy otrzymali propozycję zakupu obuwia za kwotę jednego dolara. Efekt? Po dodaniu numeru karty kredytowej tracili 50 dolarów. Oszuści uzyskali również dostęp do danych osobowych, co dało im możliwość dokonania kolejnych przestępstw.

Jak się chronić przed konsekwencjami kradzieży danych?

Każdy z nas może stać się ofiarą oszustów, którzy będą chcieli wykorzystać nasze dane osobowe do popełnienia przestępstwa. Istnieją sposoby na zabezpieczenie się przed wieloma zagrożeniami, które mogą wynikać z kradzieży danych. Warto na pewno skorzystać z platformy ChronPESEL.pl. Jedną z możliwości, jakie ona oferuje, są powiadomienia w formie SMS-a lub e-maila o każdej próbie sprawdzenia naszej osoby w bazie Krajowego Rejestru Długów (KRD), jak i o próbie dopisania nas do tej bazy. Oprócz informacji konsument nie zostanie pozostawiony sam sobie. Ma możliwość natychmiastowej reakcji. Platforma ta pod alarmowym numerem telefonu 71 773 78 00 pozwala bowiem na połączenie się z dedykowanym doradcą prawnym, który wskaże, co mamy robić dalej w przypadku możliwego wyłudzenia. W ten sposób możemy się ochronić przed skutkami zaciągnięcia na nasze dane kredytu, pożyczki czy przed podpisaniem umowy abonamentowej. Jeśli jednak ktoś mimo wszystko weźmie na nas pożyczkę i dojdzie do rozprawy sądowej, w ramach ChronPESEL.pl możemy również zapewnić sobie zwrot kosztów prawnika.

Dane osobowe pod szczególną ochroną!

Nasze dane osobowe powinny być przez nas szczególnie chronione, jednak pamiętajmy również o prewencyjnym zabezpieczeniu się na wypadek ich możliwego wyłudzenia. Zgodnie z hasłem „przezorny zawsze ubezpieczony”. Może to nas uchronić przed poważnymi konsekwencjami.

Materiał zewnętrzny