Wtorek, 15 października 2019

imieniny: Jadwigi, Teresy, Zoriana

RSS

Masz faktoring, budujesz! Czyli, jak firmy z branży budowlanej radzą sobie z problemami z płynnością finansową

27.07.2018 11:30 | 0 komentarzy | MK

Podwykonawcy, inwestorzy i deweloperzy muszą obecnie stawić czoła licznym problemom nękającym przedsiębiorców działających w branży budowlanej. Jednak zgodnie z prognozami, wbrew obecnym trudnościom, sytuacja w budownictwie powinna zacząć się wkrótce poprawiać. Poprawę te odczują jednak tylko Ci przedsiębiorcy, którzy w porę zdołają uchronić swoje firmy przed upadkiem, dostrzegając konieczność zapewnienia im płynności finansowej.

Masz faktoring, budujesz! Czyli, jak firmy z branży budowlanej radzą sobie z problemami z płynnością finansową
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Problemy branży budowlanej można wymieniać w nieskończoność. Problemy z transportem, rosnące, niestabilne ceny materiałów budowlanych lub ich niedostępność, odwrócony VAT od usług budowlanych świadczonych przez podwykonawców czy kontrakty zawarte w 2016 r. charakteryzujące się niezwykle niskimi marżami, które w 2018 r. realizowane będą po wyższych kosztach niż zakładane, to tylko czubek góry lodowej. Do tego dochodzą ogromne problemy z brakiem pracowników, a co za tym idzie nieterminowe realizowanie zleceń.

Wszystkie te problemy zaburzają płynność finansową firm, których niewypłacalność rośnie z roku na rok. Dług firm budowlanych notowanych w Krajowym Rejestrze Długów wynosi już ponad 2,2, mld zł., a w jego bazie jest już ponad 60 tysięcy dłużników. Ponad połowa przedsiębiorców z sektora przyznaje, że zostało poproszonych o wydłużenie terminu płatności faktury, a bariera w postaci niezapłaconej faktury to smutna codzienność ponad 60% przedsiębiorców z branży budowlanej – głównie mniejszych i średnich podwykonawców.

 „Najpierw jest inwestor, potem wykonawca, a dopiero potem my – podwykonawcy. I to właśnie my – małe i średnie firmy budowlane, które są faktycznie odpowiedzialne za realizację konkretnych prac i etapów inwestycji, dostajemy pieniądze na końcu. A przecież my też musimy na bieżąco zatrudniać pracowników i rozliczać się z naszymi dostawcami.” – relacjonuje Pani Katarzyna, główna księgowa firmy budowlanej z Katowic. „Pieniądze zamrożone w fakturach to problem, z którym borykamy się praktycznie codziennie. Gdyby nie to, pewnie zatrudnilibyśmy więcej pracowników i podjęlibyśmy się większej ilości zleceń, a tak – musimy czekać.”

PŁYNNOŚĆ FINANSOWA – JEST NA TO SPOSÓB!

„Zgodnie z prognozami, sytuacja w branży budowlanej będzie się stopniowo poprawiać. Jednak jeśli przedsiębiorcy w porę nie zadbają o mechanizmy, które zapewnią im płynność finansową, ich firmy upadną, zanim jeszcze będą mieli szansę skorzystać z poprawiającej się koniunktury. Faktoring to najprostszy i dostępny już dla wszystkich sposób na zapewnienie sobie stabilności finansowej.” – opowiada Damian Sapielak, dyrektor Departamentu Sprzedaży Mobilnej Idea Money S.A., lidera wśród firm faktoringowych, oferujących usługi faktoringu i mikrofaktoringu firmom z branży budowlanej. „Polskie firmy z sektora budowlanego swoje zobowiązania finansują głównie z bieżących wpływów, a w porównaniu z europejskimi firmami, dużo rzadziej korzystają z takich zabezpieczeń, jak faktoring. – dodaje. I choć już 58% przedsiębiorstw z zatorami płatniczymi podejmuje działania prewencyjne by ich uniknąć, to w znacznej mierze są to jednak duże firmy. Paradoksalnie, to właśnie przedsiębiorcy z sektora MSP, najbardziej narażeni są na zatory płatnicze i to oni powinni zawczasu pomyśleć o stosownym zabezpieczeniu. Idea Money oferuje im szereg dedykowanych rozwiązań, które uwzględniają zarówno ich ograniczenia, jak i potrzeby oraz cykliczność koniunktury, czy sezonowość branży budowlanej.”  

Jak nie dopuścić do konsekwencji braku płynności spowodowanej przestojami w płatnościach, czy nieterminową spłatą należności? Faktoring oferowany obecnie zarówno dużym firmom budowlanym, deweloperom jak i właścicielom jednoosobowych działalności gospodarczych, czy tym prowadzącym małe firmy budowlane, pozwala na otrzymanie pieniędzy wynikających z wystawionych faktur na konto już w ciągu 24h od wystawienia takiej faktury. Dla tych najmniejszych Idea Money oferuje również faktoring online, z decyzją w 15 minut i finansowaniem faktur już od 100 zł, czy faktoring w abonamencie, który za niewielką, miesięczną opłatą oferuje gwarancję bezpieczeństwa i stabilizacji finansowej. Coraz popularniejszy staje się również faktoring pełny, w którym ryzyko niewypłacalności kontrahenta przenoszone jest w całości na Faktora, czyli firmę faktoringową. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie bezpieczeństwo i nie chcą podejmować ryzyka związanego z opóźnionymi płatnościami i wejściem w regres.

FAKTORING ZACZYNA SIĘ OD KLIENTA

„Swoją pracę zaczynam od długiej rozmowy z przedsiębiorcą. Każda branża ma swoją specyfikę, dlatego żeby najlepiej dopasować produkt do danej firmy, muszę dokładnie poznać profil spółki i rodzaje oraz wartości zleceń jakie obsługuje. Wtedy mogę zaoferować Klientowi taki, produkt, który najlepiej spełni jego oczekiwania.” – zapewnia Robert Żabówka, Dyrektor Regionu Południowego Departamentu Sprzedaży Idea Money. „Moja praca jednak na tym się nie kończy. Pomagamy w dodawaniu pierwszych faktur do systemu, radzimy, jak najlepiej korzystać z przyznanego limitu, aby koszty faktoringu były stosunkowo jak najmniejsze, a biznes się rozwijał. Staram się być partnerem i doradcą mojego Klienta, a  jego sukces traktuję zawsze bardzo osobiście. Udowadniam, że faktoring wcale nie jest straszny. Wręcz przeciwnie! Umiejętnie wykorzystywany, może stać się narzędziem generującym wzrost. ”

W sytuacji w jakiej znalazła się branża budowlana, faktoring wydaje się być koniecznością, a raczej ratunkiem na bieżące problemy z płynnością finansową. To nowoczesny produkt finansowy, na który otwarci powinni być przede wszystkim ci mniejsi i średni przedsiębiorcy, którzy będąc na końcu łańcucha płatniczego, są teraz najbardziej narażeni na skutki zatorów płatniczych.

Jesteś zainteresowany natychmiastową zamianą faktur na pieniądze? Wystarczy, że napiszesz do nas lub zadzwonisz pod numer tel. +48 784-094-894. Z przyjemnością przybliżymy Ci korzyści płynące z faktoringu i wspólnie dobierzemy ofertę dla Twojej firmy.

Materiał zewnętrzny