Sobota, 4 grudnia 2021

imieniny: Barbary, Krystiana, Berny

RSS

Wózek magazynowy - zobacz dlaczego opłaca się go wybrać!

25.07.2018 17:45 | 0 komentarzy | (s)

Bardzo istotnym elementem dla logistyki są prawidłowo dobrane urządzenia i pojazdy transportu bliskiego. Skuteczne, łatwe w obsłudze i wydajne potrafią znacznie ułatwić pracę całego zakładu czy przedsiębiorstwa. Jednymi z takich urządzeń są oczywiście wózki magazynowe.

Wózek magazynowy - zobacz dlaczego opłaca się go wybrać!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Niełatwo jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czym jest wózek magazynowy. Dla uproszczenia przyjąć można, iż wózek magazynowy jest to każdy pojazd poruszający się na terenie magazynu czy składu i służący do transportowania elementów, paczek i wszelkich towarów, które muszą zostać przemieszczone w obszarze jednego zakładu.
Wózki magazynowe, ze względu na swoją główną funkcję, bywają też nazywane wózkami transportowymi i można je podzielić na kilka, dość szeroko rozumianych, kategorii.

Rodzaje wózków

Wózki magazynowe, w znacznym uproszczeniu, stosując klasyfikację Urzędu Dozoru Technicznego, możemy podzielić na podnośnikowe i unoszące.

Wózki podnośnikowe

Ten typ pojazdów podlega pod nadzór UDT, co oznacza, że ich obsługa oraz prowadzenie wymagają posiadania specjalnych uprawnień i państwowych zezwoleń. Do wózków magazynowych podnośnikowych zalicza się m.in.:

  • wózki widłowe spalinowe i elektryczne (tego typu jak tu);
  • wózki widłowe wysokiego składowania (tego typu jak tutaj);
  • pojazdy z przymocowaną platformą lub innego typu osprzętem, służącym do przemieszczania ładunków

Pojazdy tego typu są bardzo wielofunkcyjne i uniwersalne. Tym bardziej, że do tej kategorii wózków podnośnikowych zalicza się zarówno niewielkie wózki czołowe, jak i większe ładowarki o udźwigu do nawet 10 ton.

Wózki unoszące

Wózki magazynowe unoszące nie podlegają dozorowi technicznemu, co oznacza, że nie ma wymogu aby ich operatorzy kończyli kursy przygotowujące do ich obsługi. Umożliwiają podniesienie ładunku na niewielką wysokość, zaledwie niezbędną do załadowania i przetransportowania ładunku. Są znacznie łatwiejsze w obsłudze niż wózki magazynowe podnośnikowe. Ponadto oczywiście charakteryzuje je zdecydowanie niższa cena.

Zwykle, mówiąc o wózkach magazynowych, ma się na myśli raczej tę drugą grupę pojazdów - czyli wózki unoszące. Gdyż, jak zaznaczono, w pierwszej kategorii wózków podnośnikowych mieszczą się także pojazdy, które standardowo nie są wykorzystywane w magazynach - takie jak np. ładowarki czy choćby podwieszane wózki widłowe.

Podział wózków magazynowych

Wykorzystując jeden z podziałów ze strony znanego dealera wózków widłowych marki Manitou24, możemy przyjąć iż wózki magazynowe dzielą się na:
- wózki widłowe;
- wózki do obsługi palet;
- wózki do przygotowania zamówień;
- wózki podnośnikowe
Do tej listy można jeszcze dodać proste i bardzo łatwe w obsłudze:
- wózki transportowe;
- wózki schodowe;
- wózki narzędziowe.


Innym podziałem byłoby wyszczególnienie kategorii wózków magazynowych ze względu na zastosowany w nich rodzaj napędu. W tym przypadku moglibyśmy mówić o:

  • wózkach magazynowych elektrycznych
  • wózkach magazynowych ręcznych.

Do wózków magazynowych z napędem elektrycznym zaliczyć można: wózki widłowe, paletowe elektryczne, do przygotowania zamówień oraz podnośnikowe. Wszystkie te typy pojazdów znaleźć możecie tutaj.
Natomiast wózki magazynowe ręczne to wszystkie wymienione poniżej czyli: wózki transportowe, schodowe oraz narzędziowe, powiększone o znaczącą grupę wózków paletowych ręcznych.

Dlaczego warto inwestować w wózki magazynowe?

Każda inwestycja poczyniona na rzecz rozwoju firmy, o ile jest przemyślana i celowa, zawsze owocuje pozytywnymi skutkami. Tak samo jest w przypadku zakupu wózków magazynowych.

Jak wózki magazynowe mogą ułatwić pracę?

Przede wszystkim, zdecydowanie najważniejszym aspektem jest ich nieoceniony udział w procesie transportu wewnętrznego. Środki transportu wewnętrznego, takie jak wózki magazynowe ułatwiają wykonywanie wszelkich prac związanych z przemieszczaniem oraz składowaniem ładunków. Dzięki swoim technicznym możliwościom, mogą także z powodzeniem zajmować się rozładowaniem i załadowaniem przesyłek i towarów.

Jaki wpływ może to mieć na całość pracy magazynu?

Dobra organizacja pracy to podstawa na każdym stanowisku. Prawidłowo funkcjonujący transport wewnętrzny ma późniejszy wpływ na efekty osiągane przez cały zakład pracy czy magazyn. Wykorzystanie wózków magazynowych minimalizuje przestoje w pracy, pozwala obsługiwać większą liczbę towarów, dostarczać zaopatrzenie szybciej i sprawniej. Co za tym idzie magazyn jest w stanie przyjmować i wypuszczać w dalszą drogę większą liczbę zamówień, osiągając jednocześnie większy przychód.
Nie sposób także nie wspomnieć o tym, iż wózki magazynowe znacząco poprawiają także standard pracy wszystkich pracowników. Dzięki ich wykorzystaniu, transportowanie towarów staje się znacznie mniej uciążliwe i lżejsze. Nie wszystkie ładunki dałoby się przenieść ręcznie czy ułożyć na jednym z najwyższych regałów magazynowych, na co pozwalają na szczęście choćby wózki widłowe wysokiego składowania. Pracownicy, którzy nie są zmuszeni do ciężkiej pracy fizycznej, są bardziej zadowoleni z pracy a także zdecydowanie mniej narażeni na możliwość urazów czy kontuzji, wynikających z przemieszczania ciężkich ładunków.

Co zyskasz kupując wózek magazynowy?

Podsumowując, postarajmy się zebrać wszystkie plusy i korzyści płynące z zakupu wózka magazynowego. Wykorzystanie tego typu pojazdów to przede wszystkim:

  • oszczędność czasu;
  • efektywniejsza praca;
  • lepsze wykorzystanie potencjału magazynowego ze względu na możliwość obsługi większej liczby zamówień itp.;
  • zwiększenie przychodów;
  • odciążenie pracowników i poprawa standardów pracy.

Jak widać, warto zainwestować w wózki magazynowe, które pod wieloma względami ułatwiają i przyśpieszają pracę całego magazynu. Jednak oczywiście, ich wybór nie może pozostać kwestią przypadku.

Na co zwracać uwagę wybierając wózek magazynowy?

Wybierając wózek magazynowy szczególną uwagę należy przywiązać do charakteru oraz potrzeb magazynu, w którym pracował będzie na co dzień. Zdecydowanie inne wymagania zostaną postawione w przypadku magazynu, który stanowi połączenie niewielkich pomieszczeń, gdzie towar trzeba dodatkowo transportować po schodach (w tym przypadku najlepsze rozwiązanie to oczywiście wózek schodowy), a inne w przypadku magazynu wyposażonego w wysokie regały (gdzie przyda się raczej wózek widłowy wysokiego składowania).
Ponadto warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest wózek - ważne aby był wytrzymały, szczególnie jeśli pojazd będzie intensywnie eksploatowany na terenie magazynu.
Inne elementy, którymi można kierować się przy zakupie wózka magazynowego:
- gwarancja na produkt;
- rozmiary pojazdu;
- dodatkowe wyposażenie, dodatkowe możliwości wykorzystania;
- zniżki, promocje, rabaty;
- czas oczekiwania na zamówienie.

Podsumowanie

Wybór konkretnego wózka magazynowego nie zawsze jest łatwą sprawą, jednak z drugiej strony szeroka gama pojazdów dostępnych na rynku sprawia, iż każdy przedsiębiorca będzie w stanie wybrać wózek magazynowy dopasowany do swoich wymagań i potrzeb, bez względu na to czy ma to być wózek elektryczny czy też ręczny. Bez względu na typ, inwestycja ulokowana w wózkach magazynowych zawsze zwraca się z nawiązką dzięki zoptymalizowanemu transportowi wewnętrznemu, zwiększonym przychodom i odciążeniu pracowników magazynu.

Materiał zewnętrzny