Niedziela, 24 stycznia 2021

imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała

RSS

Epidemia koronawirusa:

Wkrótce nowa ustawa w sprawie rekompensat dla rodzin górników

16.07.2018 10:32 | 0 komentarzy | acz

Jak informuje śląska Solidarność, najprawdopodobniej we wrześniu Sejm zajmie się projektem ustawy przyznającej wdowom i sierotom po górnikach rekompensaty pieniężne za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Chodzi o ok. 7 tys. osób, które zostały pominięte w ubiegłorocznej ustawie o świadczeniu rekompensacyjnym.

Wkrótce nowa ustawa w sprawie rekompensat dla rodzin górników
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowy projekt ma być uzupełnieniem ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym przyjętej w październiku 2017 roku. Przyznała świadczenia pieniężne w wysokości 10 tys. zł emerytom i rencistom górniczym, którym odebrano deputaty węglowe, a także wdowom i sierotom po nich. Nie objęła natomiast wdów i sierot, które pobierają renty rodzinne nie po emerytach czy rencistach, ale po zmarłych pracownikach kopalń, w tym ofiarach wypadków górniczych. - Pominięcie w tej ustawie wdów i sierot po górnikach, którzy nie dożyli emerytury lub renty, jest zwyczajnie niesprawiedliwe i wzbudziło uzasadniony sprzeciw – mówi Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności. - Wielokrotnie występowaliśmy w tej sprawie m.in do Ministerstwa Energii, czy parlamentarzystów. Jednak dopiero nasza niedawna interwencja u premiera Mateusza Morawieckiego doprowadziła do znaczącego przyspieszenia prac nad tym projektem – dodaje.

W poniedziałek 9 lipca wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski poinformował, że projekt ustawy zyskał już „zielone światło” ze strony Ministerstwa Finansów i został skierowany do uzgodnień międzyresortowych. Jeśli te uzgodnienia przebiegną sprawnie, tuż po sejmowych wakacjach projektem zajmie się Sejm.