Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zagraj o najwyższą stawkę - porady biznesowe tłumacza

Słowacy cenią sobie prywatność. Już na starcie robienia z nimi biznesu warto wziąć do serca, że trochę czasu zajmuje im, aby się otworzyć i zaufać nowym ludziom. W rezultacie mogą wydawać się zbyt formalni i niedostępni. Nie są też żywi, emocjonalni czy nie zobaczysz u nich gestykulacji rodem z Włoch. Zaczynają się rozwijać dopiero z chwilą, gdy nawiążesz z nimi realnie bliższą znajomość. Czy trzeba coś jeszcze wiedzieć, aby na polec na kulturowych zwyczajach i tradycjach Słowaków? Mamy ściągawkę!

Zagraj o najwyższą stawkę - porady biznesowe tłumacza

► Jadąc na Słowację nie zapomnij o translacji wszystkich materiałów firmowych z języka polskiego na słowacki. Choć coraz więcej Słowaków włada płynnie angielskim nie jest to standardem. Bądź więc przygotowany na każdą ewentualność. Sprawdź tłumaczenia słowackiego w firmie Super Tłumacz!

Etykieta na Słowacji

Etykieta to taka specjalna forma zachowania ceremonialnego lub zbiór powszechnie zaakceptowanych zasad właściwego zachowania. To język kurtuazji, szacunku i wyższej kultury. Stosowana w praktyce biznesowej wykorzystywana jest jako tzw. protokół biznesowy. Ma służyć minimalizowaniu nieporozumień czy zaistnienia sytuacji, których dwie strony wolałyby uniknąć. A przy okazji i nade wszystko pomaga nawiązać profesjonalny kontakt.

Spotkanie i przywitanie – co warto wiedzieć? Kilka niezbędnych podstaw:

  • pozdrowienia są ciepłe, ale nie wylewne,
  • standardowym powitaniem jest uścisk dłoni, bezpośredni kontakt wzrokowy i odpowiednie powitanie na określoną porę dnia. Formalne powitanie brzmi „dobry den”. Wcześnie rano należy użyć „Dobre rano”, rzadziej po południu używa się „dobre popoludie”. Natomiast wieczorem (po godzinie 18.00) używamy „dobry vecer”, a na dobranoc „dobru noc”. Nieformalne powitanie to „ahoj” (cześć),
  • ludzie są na ogół przedstawiani sobie przez honorowe tytuły „Pan” lub „Pani” (Pani) i ich tytuły zawodowe, np. „inżynier”,
  • bliscy przyjaciele mogą się nawzajem odwoływać, używając honorowego tytułu i imion,
  • zawsze czekaj na zaproszenie, zanim użyjesz kogoś imienia,
  • prezent podawaj zgodnie z przyjętymi zwyczajami,
  • jeśli zostaniesz zaproszony do domu Słowaka, najlepiej kup coś z następującej listy: wino, kwiaty lub dobrej jakości czekoladki dla gospodyni,
  • jeśli dajesz kwiaty, zrób to w liczbach nieparzystych. Tylko nie kupuj ich 13! Słowacy uważają to za pechową liczbę,
  • wybierając kwiaty nie przynoś chryzantem ani lilii kalifornijskich. Zapomnij też o dekorowaniu kwiatów fioletową wstążką. Wymienione gatunki kwiatów i wspomniany kolor to tradycje zarezerwowane dla pogrzebów,
  • prezenty są zazwyczaj otwierane po otrzymaniu.

Jedziesz na Słowację? W związku z tym poszukujesz sprawdzonego tłumacza, który pomoże ci z przekładem wszystkich dokumentów i informacji, które chcesz włożyć do foldera informacyjnego podczas spotkania biznesowego ze Słowakami? Skieruj się do renomowanego biura podróży. Specjaliści wysokiej klasy to najlepsza decyzja.

Spotkanie przy posiłku – etykieta

Słowacy na ogół bawią się w pubach lub tawernach zwanych tutaj „pivnice”, winiarniach zwanych „vinárne”, restauracjach i czasami w ich domach.

Dom na Słowacji uważany za jest za miejsce prywatne i zarezerwowany tylko dla rodziny i bliskich przyjaciół, którzy mają zaproszenia do odwiedzania.

Otrzymujesz zaproszenie do domu Słowaka. Jak się zachować? Oto kilka dobrych rad:

  • zdejmij buty przy samych drzwiach,
  • przyjedź na czas, punktualność jest doceniana,
  • ubierz się elegancko, tj. szedł do biura lub na oficjalne spotkanie biznesowe, ponieważ to okazanie szacunku gospodarzom,
  • staraj się nie rozmawiać o interesach w sytuacji towarzyskiej, chyba że Twój gospodarz poruszy ten temat,
  • skorzystanie z każdej otrzymanej gościnności idzie w kierunku wzmocnienia relacji,
  • maniery przy stole są dość formalne na Słowacji,
  • maniery przy stole są typowe dla kontynentalnej części Europy, tj. trzymaj widelec w lewej ręce, a nóż w prawo podczas jedzenia,
  • zanim zaczniesz jeść, zaczekaj. Niech gospodarz powie: „do brou chut”,
  • serwetka pozostaje złożona obok talerza, nie jest rozłożona i trzymana na kolanach,
  • odmów pierwszej propozycji drugiej dokładki. W dobrym tonie jest poczekać aż gospodyni zacznie nalegać, wtedy dopiero wypada się zgodzić,
  • najczęstszym toastem jest „na zdrowie”,
  • kiedy jesteś w domu swojego gospodarza za grzeczne zachowanie jest poczytywane zjeść wszystko, co masz na talerzu, zwłaszcza gdy chodzi o posiłek przygotowany przez gospodynię domu.

Tłumaczenie z języka polskiego na słowacki i ze słowackiego na polski firmowych informacji to jedna z bardzo ważnych spraw dla ciebie i twojej firmy. Postaw na najlepszych tłumaczy!

Protokół spotkania biznesowego

Słowaccy przedsiębiorcy początkowo przyjmują formalne i odległe podejście do ludzi w biznesie. Na początku przygotuj się więc na pozornie zimny odbiór, to u nich naprawdę coś normalnego. To podejście jednak się zmienia z czasem, a młodsze pokolenie coraz bardziej angażuje się w biznes – o wiele bardziej są skłonni zrezygnować z protokołu i zejść nieco z restrykcyjnego formalizmu. Z tym, że nasza uwaga jest taka, aby to im pozwolić rozdawać karty – niech jako gospodarze sami zadecydują, na jakich warunkach prowadzą rozmowy. Ty jako gość dostosuj się do ich stylu.

Uściski dłoni powinny być mocne i pewne siebie. Dołącz odpowiednie powitanie dobrane odpowiednio do pory dnia, wspominaliśmy o tym w pierwszej części tego artykułu. Poczekaj, aż kobieta wyciągnie rękę – nie rób tego pierwszy. Tytuły akademickie i zawodowe są powszechnie stosowane w sytuacjach biznesowych; jeśli dana osoba nie ma takiego tytułu, używa się tytułów honorowych „Pan” lub „Pani” i nazwisko. Imiona bardzo rzadko padają tutaj w środowisku biznesowym, dopiero naprawdę przy przyjacielskich stosunkach przechodzi się na nie. Bez zaproszenia do przejścia na imiona, nie rób tego pierwszy.

Wizytówki wymieniane są bez oficjalnego rytuału więc nie musisz tutaj opanowywać jakieś specjalnej wiedzy. To bardzo miły akcent, zawsze odbierany pozytywnie i jako oznaka szacunku, jeśli jedna strona karty zostanie przetłumaczona na język słowacki. Warto uwzględnić wszystkie stopnie naukowe czy pozycję w firmie na tej wizytówce. Ponadto dobrym posunięciem jest umieszczenie daty założenia twojej firmy, czy np. „działamy od 30 lat” – w sytuacji, gdy możesz pochwalić się długim stażem pracy i doświadczeniem w swojej branży.

Zamów profesjonalną translację swojej wizytówki u profesjonalistów!

Powierz przekład specjalistom!

Czego unikać?

► Choć na Słowacji nie ma jakiś tematów tabu przez wielkie „T” specjaliści radzą na spotkaniach biznesowych nie podejmować tematu polityki czy unikać rozmów o tematach słowacko-węgierskich.

Przekłady z języka polskiego na słowacki – profesjonalne i ekspresowe, wykonane przez najlepszych ekspertów? Szukaj w renomowanym biurze podróży!

Materiał zewnętrzny

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ramona0 (85.190. * .13) 01.08.2020 12:41

Super materiał! Ten Pan mówi na prawdę mądre rzeczy. Ja sama pracuję jako tłumaczka i dużo na pewno mi pomogą te rady. My tłumacze cały czas się kształcimy. W pracy, ale też i w domu. Ja czytam książki, i artykuł na blogu http://plaintext.pl o tłumaczeniach, aby byś na bieżąco ze wszelkimi aktualizacjami. Moją specjalizacją są tłumaczenia na język niemiecki. Dużo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jaka ta praca jest odpowiedzialna.

~zcb (83.26. * .153) 20.06.2018 14:02

świetny materiał reklamowy, tylko na końcu jakby coś nie halo.... w renomowanym biurze podróży.... :-)