Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rzetelny pożyczkodawca – jakie cechy powinien mieć

W Internecie można znaleźć informacje o nieuczciwych osobach, które podszywają się pod parabanki, aby wyłudzić dane osobowe i zdobyć gotówkę poprzez zaciąganie kolejnych pożyczek na dowód. Ładna strona internetowa i pozytywne komentarze nie świadczą o tym, że dana firma jest godna zaufania. W takim razie, jak rozróżnić uczciwych, rzetelnych przedsiębiorców od oszustów?

Rzetelny pożyczkodawca – jakie cechy powinien mieć

Gotówka wymaga dokładnego sprawdzenia klienta

Porządne instytucje pozabankowe udzielają klientom wszystkich informacji na temat kredytu, kosztów oraz terminu zwrotu. Szczegóły są ujęte w umowie pożyczki – firmy, które przelewają pieniądze jedynie na dowód, nie są godne zaufania. Dbają jedynie o zysk, nawet wtedy, gdy pożyczkobiorca jest bezrobotną, zadłużoną osobą bez gotówki na koncie.

Tymczasem rzetelne instytucje pozabankowe świadczą usługi doradztwa finansowego – bez względu na to, czy polegają na bezpośrednim kontakcie, czy internetowym przekazaniu informacji – pomagają konsumentowi wybrać termin spłaty. Firmy godne zaufania wymagają zdolności kredytowej w postaci stałego dochodu konsumenta oraz sprawdzają bazy dłużników, takie jak:

  • KRD – krajowy rejestr dłużników i osób, które opóźniły się w spłacie zobowiązań,
  • BIK - biuro informacji kredytowej. Instytucja założona przez polskie banki, aby monitorować osobiste finanse obywateli.

Dlatego minimalne wymagania na stronie porządnej instytucji pozabankowej w postaci: wieku od 22 do 70 lat, dostęp do maila i weryfikacja zdolności kredytowej danej osoby są pozytywnym znakiem. Szybkie pożyczki Miloan charakteryzuje też promocja, według której pierwszy zastrzyk gotówki jest darmowy i wynosi nawet 1500 złotych.

Brak ukrytych kosztów

Czasami parabanki oferują duże kwoty dla osób bez umowy o pracę i niskie odsetki. W praktyce termin goni termin, a koszty nakładają się na siebie, aż osiągają niebotyczną sumę. Ukryte koszty sprawiają, że pomimo rzetelnego doradztwa finansowego spoza firmy, spłata pożyczki w terminie pozostaje poza zasięgiem konsumentów i właśnie na to liczy nieuczciwy przedsiębiorca.

Firmy godne zaufania stosują inne praktyki: informują zarówno o odsetkach, jak i warunkach oddawania gotówki. Nawet, jeśli klient pomyli się w tytule przelewu, pozostają z nim w kontakcie, aby rozwiązać sytuacje na jego korzyść. W ten sposób budują zaufanie konsumenta, który powraca do nich po kolejną gotówkę. Zyski porządnej instytucji pozabankowej wzrastają, a zadowolony klient radzi sobie z kłopotami finansowymi. Korzyść jest obopólna.

Obecność w rejestrach gospodarczych

Oszuści czyhają nie tylko na osoby pragnące uzyskać wsparcie finansowe, aby naprawić samochód u rzetelnego mechanika. Nieuczciwi ludzie działają także na innych polach gospodarki. Właśnie dlatego stworzono:

  • Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej – można sprawdzić w niej NIP firmy, która jest rzetelna,
  • Bazy Firm Regon lub inne tego typu – klient zobaczy w niej, czy instytucja pozabankowa istnieje w dalszym ciągu.

Firmy godne zaufania konsument znajdzie nie tylko w tych wyszukiwarkach, lecz także przeczyta o wybranym parabanku na forach internetowych oraz w bazie firm pożyczkowych. Nowe przepisy dopuszczają co prawda niezarejestrowaną działalność gospodarczą, ale tylko do kwoty 1050 zł. Instytucje pozabankowe na pewno operują większą gotówką.

Ustalone warunki spłaty długu

Rzetelny pożyczkodawca już na samym początku powinien przedstawić klientowi metodę na spłatę zobowiązania. Nie chodzi tu o skorzystanie z doradztwa finansowego, gdyż opiera się ono na wskazaniu odpowiedniej pożyczki, ale jasne zasady dotyczące, np. tytułu przelewu i terminów. Wliczają się w niego jedynie dni robocze, a datą zwrotu gotówki jest dzień księgowanie jej na koncie porządnej instytucji pozabankowej. Dłużnik powinien uwzględnić ten fakt, wybierając termin pożyczki.

Podsumowując, jeśli instytucja pozabankowa nie ukrywa kosztów, jest zarejestrowana i dba o klientów, to można ją uznać za rzetelną firmę godną zaufania.

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].