Czwartek, 20 lutego 2020

imieniny: Leona, Ludomiła, Lubomira

RSS

Z OSTATNIEJ CHWILI:

Inwestycja w Ostrołęce. Chińczycy najtańsi, Rafako najdroższe

28.12.2017 17:25 | 0 komentarzy | żet

28 grudnia o godz. 12.00 minął termin składania ofert na budowę nowego bloku węglowego o mocy 1000 MW w Elektrowni Ostrołęka. Ostatecznie o wyceniane na miliardy złotych zlecenie rywalizuje trzech oferentów - wśród nich raciborskie Rafako.

Inwestycja w Ostrołęce. Chińczycy najtańsi, Rafako najdroższe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Postępowanie przetargowe na budowę bloku w Elektrowni Ostrołęka jest prowadzone na zasadach dialogu konkurencyjnego. Po prekwalifikacjach do złożenia ofert zaproszono pięciu potencjalnych wykonawców. Ostatecznie zdecydowało się na to trzech z nich:

  • China Power Engineering Consulting Group - 4,849 mld zł,
  • konsorcjum: GE Power - Alstom Power Systems S.A.S. - 6,023 mld zł,
  • konsorcjum: Polimex-Mostostal - Rafako - 9,591 mld zł.

Teraz zamawiający przystąpi do sprawdzenia ofert i wyboru wykonawcy. Budowa bloku w Elektrowni Ostrołęka to wspólne przedsięwzięcie spółek Energa oraz Enea. Zamierzają one przeznaczyć na ten cel 4,803 mld zł (brutto).

Wykonawca zostanie wyłoniony przy uwzględnieniu kryteriów - ekonomicznego oraz pochodzenia kotłowni i urządzeń maszynowni. To pierwsze dotyczy m.in. harmonogramu płatności oraz relacji zużycia paliwa do produkcji energii elektrycznej bloku. Drugie kryterium premiuje wykonawców, którzy zobowiążą się dostarczyć kotłownię oraz urządzenia maszynowni z krajów UE (lub krajów, z którymi UE podpisała umowy o równym traktowaniu). Planowy termin ukończenia budowy bloku i oddania go do eksploatacji to druga połowa 2023 roku.