Niedziela, 18 listopada 2018

imieniny: Klaudyny, Romana, Filipiny

RSS

Najwięcej inwestycji w Lubomi, najmniej w Rydułtowach i powiecie

20.11.2017 07:00 | 2 komentarze | mak

Gmina Lubomia znalazła się w czołówce rankingu wydatków inwestycyjnych. Pokonała m.in. Warszawę i Gdańsk. A jak poradziły sobie pozostałe miasta i gminy powiatu wodzisławskiego?

Najwięcej inwestycji w Lubomi, najmniej w Rydułtowach i powiecie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Magazyn samorządowy „Wspólnota” opublikował ranking pod nazwą „Liderzy inwestycji”. Autorzy zestawienia przeanalizowali wydatki inwestycyjne samorządów w latach 2014-2016.

Autorzy rankingu zauważają, że poziom inwestycji samorządowych od kilku lat jest niższy od oczekiwanego.

Jeśli spojrzeć na budżety wszystkich Jednostek Samorządu Terytorialnego, to rekordowy pod tym względem był rok 2010. Twórcy rankingu uważają, że ma być lepiej. - Powszechnie uważa się, że to ostatni już rok spadkowy przed spodziewanym odbiciem wiążącym się z wykorzystywaniem funduszy unijnych. Wypada więc cierpliwie czekać na rozwój sytuacji, bo prognozy mogą okazać się zawodne - podkreślają.

Wodzisław tuż za pierwszą setką

W kategorii „miasta powiatowe” liderem jest Jarocin (wielkopolskie) z kwotą 1654,93. Ostatnie miejsce, czyli 267, zajmują Sejny (podlaskie). Tam na inwestycje przeznaczono zaledwie 25,06 zł na mieszkańca.

Jak w tym zestawieniu poradził sobie Wodzisław Śląski? Zdobył 104 miejsce (522,53 zł). To awans w stosunku do poprzedniego rankingu inwestycyjnego (z lat 2013-2015), bo wówczas miasto uplasowało się na 139 miejscu.

Wodzisław poradził sobie lepiej od Raciborza (150 miejsce, 436,72 zł). Do zestawienia dodamy też Rybnik. Ale z zaznaczeniem, że jest to miasto na prawach powiatu, więc znajduje się w innej kategorii. W Rybniku średnia to 871,05 zł na mieszkańca, a więc zdecydowanie wyższa niż w Wodzisławiu.

Czytaj podobne