Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

Rząd uderzy po kieszeni kotłami c.o.

19.09.2017 07:00 | 35 komentarzy | art

Od pierwszego lipca przyszłego roku nie będzie można kupić kotłów na paliwa stałe o klasie emisyjności niższej niż 5. Wicepremier Mateusz Morawiecki podpisał w tej sprawie rozporządzenie, które ukazało się już w Dzienniku Ustaw.

Rząd uderzy po kieszeni kotłami c.o.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rozporządzenie wicepremiera oraz ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe nakłada na producentów kotłów stosowanie wymagań konstrukcyjnych mających wpływ na poziom emisji tlenku węgla, organicznych związków gazowych oraz pyłu na poziomie osiąganym przez kotły klasy 5., jak również zakaz stosowania rusztu awaryjnego. Innymi słowy, wprowadza zakaz produkcji kotłów innych, niż 5. klasy. Zgodnie z rozporządzeniem, kotły wyprodukowane przed 1 października 2017 r. niespełniające nowych wymogów będzie można wprowadzić do obrotu i do użytkowania do końca czerwca 2018. Ma to pozwolić na sprzedaż i instalację kotłów, które zostały wyprodukowane jeszcze przed wejściem w życie nowych regulacji.

Półprawdy

Nowe prawo może przynieść właścicielom domów ogrzewanych do tej pory paliwem stałym spore trudności. Wicepremier Morawiecki, podobnie jak wcześniej autorzy śląskiej (i nie tylko) uchwały antysmogowej, zdecydował się na drastyczne rozwiązanie w kwestii walki ze smogiem. Decyzję Morawieckiego chwali Polski Alarm Smogowy (PAS). – Przełom w walce ze smogiem. Kopciuchy odchodzą do lamusa – cieszy się Andrzej Guła, lider PAS. To jednak tylko pół prawdy, którą w dodatku bezrefleksyjnie powtarzają inni. Dlaczego pół? Bo ze sprzedaży zostaną wycofane nie tylko kopciuchy, ale też kotły klasy 3. i 4., które w porównaniu z kopciuchami są bardzo ekologiczne, a w porównaniu z kotłami 5. klasy sporo tańsze. Spójrzmy na fakty.

Ludzie:

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów