Poniedziałek, 29 listopada 2021

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

Racibórz jak plac budowy. Sprawdź, co powstaje w naszym mieście [ZDJĘCIA]

17.08.2017 19:00 | 1 komentarz | żet

Wyładowane materiałami budowlanymi ciężarówki, koparki i fadromy oraz robotnicy –  to niemalże powszechny widok w Raciborzu. Miasto przypomina obecnie wielki plac budowy. Oprócz remontów dróg, prowadzony jest szereg inwestycji. Dzięki nim powstaną nowe miejsca pracy, sklepy i mieszkania.

Racibórz jak plac budowy. Sprawdź, co powstaje w naszym mieście [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1. Rozbudowa Henkla

85 mln zł wyda firma Henkel na rozbudowę swego zakładu w Raciborzu. Dotychczas przy ulicy Stalowej produkowany były proszki do prania. W ramach inwestycji na terenie fabryki powstaje dodatkowa hala, w której ulokowana zostanie nowoczesna linia produkcyjna. Będzie ona służyła do produkcji środków piorących w płynie. Prace budowlane i montażowe powinny zostać zakończone w pierwszej połowie 2018 roku. – Inwestycja ta będzie oznaczać dla fabryki także dodatkowe miejsca pracy – mówi Adrian Wycisk, dyrektor fabryki Henkla w Raciborzu.

2. Sklep meblowy

Przy ulicy Mariańskiej w Raciborzu, naprzeciwko hurtowni materiałów biurowych, powstaje pawilon meblowy wraz z miejscami postojowymi. W budowę zainwestowała spółka Fadome ze Złotników w województwie opolskim. Salony meblowe tej firmy powstają jeszcze w Gliwicach, Rudzie Śląskiej oraz Żorach.

3. Nowe mieszkania

W listopadzie ubiegłego roku wiceprezydent Raciborza Irena Żylak wbiła pierwszą łopatę pod budowę bloku mieszkalnego przy ul. Przejazdowej na Ostrogu. Obecnie budowa pierwszego budynku zmierza ku końcowi (planowany termin to grudzień 2017). Znajdzie się w nim 16 mieszkań. Wiosną ruszyły prace przy budowie drugiego bloku, w którym pomieści się kolejnych 20 mieszkań. Inwestorem jest Raciborskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, a wykonawcą firma Borbud. Budowa dwóch bloków kosztować będzie 7,25 mln zł. Połowa tej kwoty pochodzi z budżetu Raciborza, jedną trzecią wyłożył Bank Gospodarstwa Krajowego, natomiast w reszcie kosztów partycypują przyszli najemcy. Osoby, które zdecydują się na wynajem mieszkań, będą zobowiązane do uiszczenia dwóch opłat: 550 zł/mkw. wynajmowanego mieszkania oraz kaucję w wysokości rocznego czynszu (miesięczna stawka będzie wynosić 11 zł/mkw.).

4. Myjnia obok myjni

Na sporych rozmiarów plac budowy można natrafić przejeżdżając ulicą Jana Pawła II, nieopodal stacji benzynowej Lotos (tzw. myto). Powstaje tam nowoczesna myjnia samochodowa. Właściciel zapewnia, że jego myjnia będzie różnić się od tych, które działają w Raciborzu i powiecie raciborskim. – Mycie oparte będzie na technologii płynnej z zachodu. Będzie też pompa ciepła, pulpity dotykowe, kilka stanowisk w tym otwarte – z myślą o samochodach ciężarowych – mówi Marcin Krupa, inwestor. Budowa myjni samochodowej powinna zostać zakończona na przełomie września i października. Nowy obiekt będzie działał naprzeciwko innej samoobsługowej myjni samochodowej.