Wtorek, 22 października 2019

imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

RSS

5 ważnych pytań o przyszłość Rafako

20.07.2017 07:00 | 5 komentarzy | żet

Największy zakład pracy w Raciborzu wchodzi w kolejny etap reorganizacji. Zatrudnienie w Rafako jest coraz mniejsze, a zarząd nie wyklucza... zwolnień. Postanowiliśmy zaczerpnąć informacji na temat sytuacji Rafako u źródła, dlatego zwróciliśmy się do prezes Rafako Agnieszki Wasilewskiej-Semail z szeregiem pytań. Oto odpowiedzi, które otrzymaliśmy.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czeka nas okres intensywnych zmian - zapowiada prezes Rafako Agnieszka Wasilewska-Semail.

1. Trwa reorganizacja Rafako. Po wydzieleniu tzw. business unitów (jednostek biznesowych) oraz przeprowadzeniu Programu Dobrowolnych Odejść, zamierzacie Państwo zlecić część działalności podmiotom zewnętrznym. Rodzi to obawy o powtórkę scenariusza sprzed lat, gdy z Rafako wyodrębniono szereg przedsiębiorstw (m.in. Ragos, Rafabudex, Ratrans), po których dziś nie ma już śladu. Czy te obawy są uzasadnione?

W przypadku obszarów wsparcia, jednym z rozważanych narzędzi jest outsourcing, ale w przypadku business unitów, realizujących kluczowe procesy Rafako, jest to mniej prawdopodobne. Obecna strategia spółki jest w tym zakresie jasna: kompetencje skupione w business unitach, związane z realizacją działalności operacyjnej, powinny pozostać w firmie.

Rozważany outsourcing najprawdopodobniej nie będzie polegał na wydzielaniu ze struktur Rafako nowych spółek i przekazywaniu im poszczególnych obszarów. Obszary te będą przekazywane podmiotom, które w ich realizacji się specjalizują i mogą zagwarantować ich najwyższą jakość.

Wdrażana obecnie stratega rozwojowa Rafako ma uczynić naszą firmę bardziej dynamiczną i lepiej dostosowaną do działania w warunkach rynkowych zmian. Intencją władz Rafako jest więc uczynienie naszej firmy trwale rentowną i zapewnienie jej stabilnych perspektyw rozwoju. W ramach realizowanej strategii chcemy nie tylko utrzymać się na trudnym rynku, na którym operujemy, ale także wzmacniać swoją pozycję jako producent kotłów i innych urządzeń dla energetyki, dostarczanych klientom w Polsce i na świecie. Temu celowi podporządkowane jest rozpoczynający się projekt reorganizacji.

Chciałabym w tym miejscu uspokoić zarówno pracowników Rafako, jak i wszystkich raciborzan: zmieniamy się nie po to, żeby z tego biznesu się wycofać – wręcz przeciwnie! Chcemy, żeby Rafako także w przyszłości było jednym z istotnych pracodawców w regionie, który nie tylko tworzyć będzie wartościowe miejsca pracy, ale stanowić będzie biznesową wizytówkę Raciborza jako firma nowoczesna, świadoma swojej wartości i podchodząca odpowiedzialnie do swojej roli w regionie.