środa, 16 października 2019

imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

RSS

Polska Grupa Górnicza wejdzie na giełdę

10.05.2017 10:34 | 49 komentarzy | acz

Od początku przyszłego roku Polska Grupa Górnicza (PGG) ma działać jako spółka akcyjna. Firma, obecnie będąca spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, rozpoczęła już przygotowania do zmiany prawnej formuły działania - wynika z informacji PGG.

Polska Grupa Górnicza wejdzie na giełdę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Prace zmierzające do przekształcenia PGG w spółkę akcyjną są w toku. Chcemy sfinalizować je na przestrzeni 2017 r., aby od 1 stycznia przyszłego roku Polska Grupa Górnicza mogła działać już jako spółka akcyjna - powiedział we wtorek (9 maja) PAP rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Obecna formuła działania PGG wynika ze sposobu jej tworzenia na przełomie kwietnia i maja ubiegłego roku. Wówczas - w ramach procesu restrukturyzacji górnictwa - Kompania Węglowa zbyła swoje kopalnie i zakłady na rzecz Polskiej Grupy Górniczej, będącej wówczas spółką z minimalnym kapitałem zakładowym, stworzoną przez katowicki Węglokoks. Z chwilą przejęcia kopalń inwestorami PGG, oprócz Węglokoksu, zostały m.in. duże firmy energetyczne z grup PGE, Energa i PGNiG.

Przy powoływaniu PGG zakładano, że w ciągu około półtora roku powinna ona stać się spółką akcyjną. Rozpoczęto przygotowania, jednak z ich finalizacją Grupa postanowiła zaczekać na zakończenie procesu włączenia do PGG kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego, co nastąpiło z końcem marca tego roku; nowym inwestorem Grupy została wówczas Enea. Teraz nie ma już przeszkód w działaniach zmierzających do zmiany formuły działania Grupy.

Przekształcenie w spółkę akcyjną ma uczynić działanie PGG bardziej przejrzystym oraz otworzyć drogę do przyszłego debiutu giełdowego. Wiosną tego roku minister energii Krzysztof Tchórzewski szacował, że po udanej restrukturyzacji i ustabilizowaniu finansów Grupa mogłaby zadebiutować na warszawskiej giełdzie w ciągu około 5 lat od włączenia do niej aktywów holdingu.