Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zgubiłeś angielski czek ze zwrotem podatku? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Jeśli pracowałeś w Wielkiej Brytanii, prawdopodobnie płaciłeś tam również podatki. Czasami zdarza się, że urząd skarbowy pobierze jednak więcej pieniędzy, niż powinien. Wtedy możesz starać się o zwrot nadpłaty. Zwykle realizowany jest on w formie czeku. Co jednak, gdy taki czek zaginie?

Zgubiłeś angielski czek ze zwrotem podatku? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Pracując w Wielkiej Brytanii i płacąc tam podatki, masz szansę odzyskać część pieniędzy od brytyjskiego fiskusa nawet do 4 lat wstecz. Oczywiście najpierw należy sprawdzić, czy rzeczywiście należy się zwrot podatku. Przeważnie nadpłata pojawia się, gdy zatrudniłeś się w trakcie już trwającego roku podatkowego (nie mylić z kalendarzowym), który kończy się zawsze 5 kwietnia, a następnego dnia zaczyna się nowy. Zwrot podatku może przysługiwać również, gdy byłeś zatrudniony u kilku pracodawców, gdy któryś z nich używał niewłaściwego kodu podatkowego lub gdy przez jakiś czas miałeś tymczasowy kod podatkowy. Taki zwrot również często będzie się należał, gdy zmieniła się twoja sytuacja zawodowa, na przykład znacznie zmniejszył się wymiar czasu pracy lub założyłeś własną działalność gospodarczą. Napłata podatku przez Polaków w Wielkiej Brytanii nie jest wcale rzadka i dotyczy wielu naszych rodaków spośród 984 tys., którzy obecnie żyją i pracują na Wyspach. Po załatwieniu wszystkich formalności związanych ze zwrotem podatku i po odczekaniu kilku tygodni, HM Revenue & Customs podejmuje decyzję i często przesyła zwrot podatku w postaci czeku. Wtedy właśnie mogą się pojawić problemy.

Przestępstwa związane z czekami w Wielkiej Brytanii

Polacy nie są na ogół przyzwyczajeni do takich form płatności jak czeki. W naszym kraju tego rodzaju dokumenty bankowe bardzo rzadko są używane. Kłopot z czekami może jednak być spowodowany nie tylko ich spieniężeniem, ale również zaginięciem. Przestępstwa związane z czekami nie są wcale rzadkie w Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że w ten sposób na Wyspach kradzionych jest dziennie nawet 100 tys. funtów. Do najczęstszych przestępstw czekowych należą: podrabianie (drukowanie) czeku na papierze niebankowym, fałszowanie prawdziwego czeku (np. podpisu) i realizacja czeku przez osobę nieuprawnioną. W 2016 roku za pomocą podrobionych czeków wyłudzono 8,5 mln funtów (41% wszystkich przestępstw czekowych na Wyspach), za pomocą sfałszowanych czeków wypłacono 5,6 mln funtów (29%), a nieuprawnione osoby wypłaciły z prawdziwych czeków ponad 4,8 mln funtów (27%). Do tego należy jeszcze zwrócić uwagę, że często czeki są wysyłane pocztą i mogą zaginąć. To wszystko oznacza, że utrata czeku wcale nie musi być wyjątkowym przypadkiem.

Czy czek można odzyskać?

Bez względu na to, czy zgubiłeś czek, czy go ukradziono, nadal masz szansę odzyskać pieniądze z podatku. Pamiętaj, że to może być nawet kilkaset funtów. Nie warto z nich rezygnować. Należy jednak działać szybko zarówno, gdy przebywasz jeszcze w Wielkiej Brytanii, jak i po powrocie do Polski. Musisz ubiec złodzieja lub nieuczciwego znalazcę czeku, który może próbować go spieniężyć.

Przede wszystkim musisz się skontaktować z wystawcą czeku, czyli z HM Revenue & Customs. Można to zrobić wstępnie, wykorzystując konto na Twitterze lub za pomocą czatu internetowego. Najlepiej jednak zadzwonić do urzędu i wyjaśnić sytuację. Dzięki temu HM Revenue & Customs anuluje wystawiony przez siebie czek. Niestety, konieczne będzie wystawienie kolejnego, co również wiąże się z załatwieniem różnych formalności. Jeśli jednak nie czujesz się pewnie w kontaktach z brytyjskimi urzędami, możesz skorzystać również z innej opcji.

- Na rynku działają wyspecjalizowane firmy, jak na przykład nasza, które bez problemu pomagają odzyskać zagubione lub skradzione czeki z angielskiego, a nawet irlandzkiego urzędu skarbowego. Zazwyczaj wystarczy zgłosić się do takiego pośrednika, wypełnić dokumenty, a całą dalszą procedurą zajmują się odpowiedni specjaliści – informuje przedstawiciel Euro-Czek.pl. – Usługa takich firm obejmuje również uzyskanie nowego czeku w sytuacji, gdy poprzedni stracił ważność – dodaje specjalista Euro-Czek.pl.

Realizacja czeku z Anglii

W przypadku utraty czeku musisz przekazać firmie pośredniczącej kalkulację, jaką otrzymałeś od HM Revenue & Customs. Jeśli również jej nie posiadasz, powinieneś przynajmniej przedłożyć dokładną historię zatrudnienia w Wielkiej Brytanii. Dużą wygodą korzystania z usług firm odzyskujących czeki jest również to, że można od razu zażyczyć sobie ich spieniężenia. Oczywiście pieniądze możesz również wypłacić samodzielnie. W tym ostatnim przypadku czeka cię jednak wizyta w banku. Realizacja czeku w takim miejscu trwa nawet 12 tygodni, w firmie pośredniczącej – często do 10 dni roboczych, w tym ostatnim przypadku płaci się stałą, niedużą prowizję, natomiast bank nalicza nierzadko opłatę wstępną w wysokości kilkudziesięciu złotych, a potem jeszcze opłatę w postaci kilku procent od kwoty na czeku. Dlatego warto dobrze przekalkulować wszystkie koszty, zanim zdecydujesz, gdzie spieniężysz twój czek.

Zgubienie, zniszczenie, kradzież lub utrata ważności przez czek ze zwrotem podatku z Wielkiej Brytanii może być problemem, ale nie oznacza to, że nie można go rozwiązać. Nawet w przypadku utraty takiego czeku warto podjąć stosowne kroki w celu odzyskania pieniędzy ze zwrotu podatku. Często nie są to przecież małe sumy.

Materiał zewnętrzny