Piątek, 22 czerwca 2018

imieniny: Pauliny, Flawiusza, Agenora

RSS

Ogrzejemy się metanem z nieczynnej kopalni? Ruszają próbne odwierty

20.04.2017 13:00 | 0 komentarzy | mak

Mieszkańców Wodzisławia Śl. zainteresowały zagadkowe prace prowadzone w dzielnicy Radlin II, w rejonie ul. Owocowej. Wśród pól stanęła potężna instalacja do wykonywania odwiertów.

Ogrzejemy się metanem z nieczynnej kopalni? Ruszają próbne odwierty
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Ludzie tam chodzą, oglądają, ale nikt nie wie, po co to jest – powiedziała nam jedna z mieszkanek Radlina II. Temat poruszyła też radna miejska Katarzyna Zöllner-Solowska na forum komisji gospodarki komunalnej. Władze miasta nie miały jednak wiedzy o prowadzonych tam pracach. Nam udało się dowiedzieć, że w Radlinie II wykonywany jest jeden z pierwszych odwiertów mających na celu poszukiwanie złóż metanu z pokładów byłej kopalni „Anna”.

Etap badawczy

Prace prowadzi firma Algeo na zlecenie spółki Termospec z Żor. Na razie trwa montaż instalacji do prowadzenia odwiertów badawczych. To pracochłonne zadanie. Po nim rozpocznie się etap poszukiwawczo-rozpoznawczy. Jeśli zakończy się pozytywnie, dopiero wtedy będzie można myśleć o eksploatacji, a co za tym idzie o przetwarzaniu metanu na tani prąd i ciepło. – Prognozy wskazują na to, że metan powinien tam być, ale nie chcemy zapeszać – mówi Janusz Bednorz, dyrektor handlowy firmy Termospec, która jest inwestorem zadania.