środa, 23 stycznia 2019

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

Wybieramy laptopa do biura i pracy mobilnej

20.03.2017 12:02 | 6 komentarzy | (s)

Segment laptopów biznesowych jest niezwykle szeroki. Producenci dbają bowiem o to, aby spełnić wymagania możliwie jak najszerszej grupy klientów – dlatego właśnie w sklepie znaleźć możemy jednostki mobilne oraz quasistacjonarne.

Wybieramy laptopa do biura i pracy mobilnej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wszystko to sprawia, że bez żadnych problemów zaopatrzymy się w urządzenia, którymi wyposażymy wszystkie stanowiska w firmie, a także modele gwarantujące bardzo komfortową pracę w pociągu, autobusie i w innych miejscach spoza naszej siedziby. Dziś przyjrzymy się bliżej dwóm modelom laptopów – Lenovo ThinkPad E560 do pracy przy biurku oraz mobilnej stacji HP EliteBook 820

Propozycja Lenovo

W przypadku pracy quasistacjonarnej niezwykle ważne jest to, aby dysponować urządzeniem gwarantującym wydajność na co najmniej przyzwoitym poziomie. Na dalszy plan schodzą więc takie parametry jak pojemność akumulatora czy kompaktowe rozmiary.

Biorąc pod uwagę sprzęt od Lenovo, do czynienia mamy z laptopem umożliwiającym obsługę nie tylko podstawowego pakietu programów biznesowych, ale również nieco bardziej wymagających aplikacji projektowych. Wszystko za sprawą przyzwoitych procesorów Intel Core szóstej generacji. Co prawda są to układy niskonapięciowe, jednak gwarantują one osiągi na bardzo zadowalającym poziomie. Pracę procesorów wspiera natomiast pamięć RAM DDR3, której pojemność maksymalna wynieść może 16 GB.

Podkreślić należy również to, że Lenovo ThinkPad E560 sprzedawany jest zarówno w wersjach z dyskiem talerzowym, jak i półprzewodnikowym. Każde rozwiązanie ma oczywiście swoje wady i zalety. W przypadku pierwszych z wymienionych dysków, na plus należy zaliczyć sporą pojemność (d 1 TB), natomiast na minus nieco ograniczoną szybkość działania oraz niską wytrzymałość mechaniczną. Dyski SSD są w omawianym laptopie natomiast o wiele szybsze i odporniejsze – charakteryzują się jednak mniejszą pojemnością (do 256 GB) i wyższą ceną.

W ramach pracy przy biurku przydatne okażą się urządzenia o przekątnej ekranu co najmniej 15,6 cali. Dobrze byłoby również, aby ich matryca została wykonana w technologii IPS. Gwarantuje ona bowiem obraz na wysokim poziomie, co ma znaczenie zwłaszcza podczas obsługi programów projektowych. Oba wymienione kryteria ThinkPad E560 spełnia.

Za przyzwoitą stację roboczą, która posłuży nam przede wszystkim do pracy w biurze, zapłacimy od 3 do 4 tysięcy złotych. Nie jest to więc cena specjalnie wygórowana.

Propozycja HP

EliteBook 820 to przede wszystkim urządzenie do pracy typowo mobilnej. Laptop waży bowiem niewiele ponad kilogram, a jego rozmiary, z racji ekranu o przekątnej 12,5 cali, są bardzo kompaktowe. Podkreślić należy również to, że jego obudowa została wykonana ze stopów magnezu, dzięki czemu charakteryzuje się zadowalająca sztywnością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Jak jednak laptop prezentuje się pod kątem wydajności? Jeżeli chodzi o procesor, to podobnie jak w propozycji Lenovo mamy do czynienia z układami niskonapięciowymi. HP EliteBook 820 dysponuje jednak szybszą pamięcią RAM (DDR4) oraz większymi możliwościami związanymi z dyskami twardymi. Sprzedawany jest on bowiem z modelami HDD (do 1 TB), SSD (do 512 GB) oraz hybrydowymi SSHD (do 500 GB). Wybór jest więc bardzo szeroki.

Najmocniejszą stroną omawianego urządzenia jest jednak jego matryca wykonana w technologii IPS (dostępna jest w droższych konfiguracjach), która obsługuje dotyk. Wszystko to sprawia, że HP EliteBook 820 jest wydajną i niezwykle wygodną w użyciu mobilną stacją roboczą. Wyróżnia się ona jednak dość wysoką ceną – za najlepsze konfiguracje przyjdzie nam bowiem zapłacić od 6,5 do nawet 8 tysiecy złotych.

Materiał zewnętrzny