Piątek, 27 kwietnia 2018

imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława

RSS

Młodzi i bez pracy. Potrzebna diagnoza

18.03.2017 07:00 | 72 komentarze | mak

Młodzi mieszkańcy powiatu wodzisławskiego do 30. roku życia mają problem ze znalezieniem pracy. Większy niż ich rówieśnicy z innych części województwa.

Młodzi i bez pracy. Potrzebna diagnoza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

POWIAT Żeby pokazać sytuację młodych mieszkańców powiatu wodzisławskiego na rynku pracy, wystarczy prześledzić pewne dane. Chodzi o wskaźniki udziału osób młodych w stosunku do ogólnej liczby bezrobotnych w powiecie wodzisławskim i województwie śląskim. Dane z powiatu wodzisławskiego nie wypadają niestety zbyt dobrze na tle województwa. – Powiat wodzisławski ma dużo osób młodych poszukujących pracy – przyznaje dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu, Anna Słotwińska-Plewka.

Znacznie gorzej niż w całym województwie

W przypadku powiatu wodzisławskiego odsetek osób bezrobotnych do 25. roku życia wynosi 16,8%, a odsetek osób bezrobotnych do 30. roku życia wynosi 31,6%.

W województwie śląskim odsetek osób bezrobotnych do 25. roku życia wynosi 11,3%, a odsetek osób bezrobotnych do 30. roku życia wynosi 24,1%.

PUP chce diagnozować problem

W reakcji na te dane Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu zamierza zlecić wykonanie opracowania, które będzie dotyczyło sytuacji młodych osób na rynku pracy. – Widzimy, że problem istnieje. Chcemy, by został zdiagnozowany. Mając odpowiednią diagnozę, łatwiej będzie go rozwiązać. Chcemy, by opracowanie było dogłębne i zawierało propozycje korekt i zmian – podkreśla dyrektor PUP.

Pracodawcy szukają fachowców

Nie wiadomo, czy chodzi o wybór kierunków kształcenia (wtedy trzeba wzmocnić doradztwo zawodowe), czy chodzi o brak mobilności czy inne powody. Co ciekawe młodzi bezrobotni dość szybko znajdują pracę. – Najczęściej są krótko zarejestrowani, bo do 3-4 miesięcy. Tyle, że jest ich dużo – zaznacza Anna Słotwińska-Plewka. Dodaje, że pracodawcy chętnie zatrudniają młodych ludzi. Przy czm około 80 procent ofert, jakie spływają do PUP w Wodzisławiu, to oferty dla fachowców. Wiele z nich skierowanych jest do osób po szkolnictwie zawodowym. – Ogólna sytuacja na rynku pracy nie jest zła. Ciągle spada liczba bezrobotnych – podkreśla dyrektor PUP.

(mak)