Czwartek, 4 czerwca 2020

imieniny: Franciszka, Karola, Gościmiła

RSS

Wypadek w kopalni Rydułtowy. Rannych dwóch górników

28.02.2017 11:02 | 0 komentarzy | acz

Do szpitala w Rybniku trafiło dwóch pracowników kopalni KWK ROW Ruch "Rydułtowy", którzy wczoraj rano zostali ranni podczas prac na głębokości 1200 metrów.

Wypadek w kopalni Rydułtowy. Rannych dwóch górników
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wypadek miał miejsce 27 lutego około godziny 7.00 w pokładzie 703/1 na poziomie 1200 metrów podczas przygotowywania dolnego odcinka obudowy indywidualnej ściany. – Dwaj pracownicy biorący udział w tych pracach przygotowawczych zostali uderzeni końcówką węza, który służył do podawania emulsji – wyjaśnia w rozmowie z portalem nowiny.pl Jolanta Talarczyk, rzeczniczka prasowa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. Emulsja służy do rozpierania stojaków obudowy. – Żadne urządzenie nie popsuło się, tylko pracownicy podali emulsję do węża, który jeszcze nie został podłączony. Wąż pod ciśnieniem mówiąc kolokwialnie zaczął „tańczyć” i uderzył dwóch pracowników. Mężczyźni doznali urazów twarzy, nie są to jednak urazy poważne. Dodatkowo zostali oblani emulsją, ale nie jest to żrąca substancja – wyjaśnia pracownica WUG.

Poszkodowani pracownicy przebywają w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. Obaj są pracownikami Polskiej Grupy Górniczej, zatrudnieni bezpośrednio pod kopalnią. Górnicy są wieku 42 i 34 lat.

KWK „Rydułtowy” jest najstarszym czynnym zakładem wydobywczym na Górnym Śląsku. Początki działalności kopalni „Rydułtowy” datuje się od 1792 roku. W kolejnych latach swojej powojennej historii kopalnia wchodziła w skład: Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego, Zrzeszenia Kopalń Węgla Kamiennego, Rybnicko Jastrzębskiego Gwarectwa Węglowego, Przedsiębiorstwa Eksploatacji Węgla „Południe”. Z dniem 1.04.93r. kopalnia „Rydułtowy” weszła w skład Rybnickiej Spółki Węglowej S.A., a od 1 lutego 2003 roku w skład Kompanii Węglowej S.A. Od dnia 1 marca 2004 roku kopalnia „Rydułtowy” została połączona z sąsiednią kopalnią „Anna” w Pszowie w jeden zakład górniczy KWK „Rydułtowy-Anna” z siedzibą w Rydułtowach. W 2016 roku Oddział KWK „Rydułtowy-Anna” został ponownie rozdzielony na dwa oddziały: KWK Rydułtowy i KWK „Anna”. Oddział KWK „Anna” został przekazany z dniem 01.04.2016r. do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. Obecnie kopalnia funkcjonuje jako jednoruchowy zakład górniczy, który jest oddziałem Polskiej Grupy Górniczej.

Zatrudnienie wg stanu na dzień 01.05.2016 r. wynosiło 3 028 osób, w tym na dole 2 493, a na powierzchni – 535 osób.

(acz)

Miejsce wydarzenia: