Czwartek, 25 kwietnia 2019

imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry

RSS

Powiatowa Rada Rynku Pracy obradowała w Eko-Oknach

23.02.2017 06:33 | 1 komentarz | ż

17 członków należących do Powiatowej Rady Rynku Pracy w piątek, 17 lutego, spotkało się w siedzibie EKO-OKIEN. Uczestnicy omówili najważniejsze zagadnienia związane z obecną sytuacją na rynku pracy. Mieli też okazję na żywo zobaczyć jak funkcjonuje największy zakład w powiecie raciborskim oraz poznać zasady rekrutowania pracowników przez kornicką Spółkę.

Powiatowa Rada Rynku Pracy obradowała w Eko-Oknach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Powiatowa Rada Rynku Pracy w odświeżonym składzie, tym razem obradowała w siedzibie firmy EKO-OKNA S.A. Podczas posiedzenia omówiono propozycje wstępnego podziału środków Funduszu Pracy, przyznanych na rzecz finansowania programów promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia, czy aktywizacji zawodowej w 2017 r. Przybyli poznali także założenia projektu współfinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu.

W spotkaniu gościnnie uczestniczył Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy z Katowic. - W województwie śląskim wskaźnik bezrobocia to zaledwie 6,6 proc. Z punktu widzenia pracownika to bardzo dobry wynik. Gorzej patrzą na te dane pracodawcy, którzy poszukują pracowników z konkretnymi uprawnieniami, a ci wybrali życie na emigracji. Ale dobrze, że są takie firmy jak EKO-OKNA, które dokładają wszelkich starań, aby przyciągnąć z powrotem naszych dobrze wykształconych rodaków - mówił Grzegorz Sikorski. Przysłuchująca się obradom Rady Barbara Frankowicz, kierownik działu Personalnego EKO-OKNA S.A. potwierdziła, że kornicka Spółka też zmaga się z pozyskaniem odpowiednich specjalistów. - Z zatrudnieniem pracowników produkcyjnych nie mamy problemu. Stale napływają do nas dokumenty chętnych osób do pracy w naszej firmie. Jednak brakuje nam osób do obsługi klientów zagranicznych, ze znajomością języków obcych: francuskiego, niderlandzkiego, czy włoskiego. Ponadto stale poszukujemy grafików, konstruktorów oraz programistów - wyliczała Barbara Frankowicz.

Na pozyskanie konkretnych fachowców przedstawiciele EKO-OKIEN stale szukają nowych pomysłów. - Oferujemy pracę ludziom z całej Polski, a nawet pozyskujemy ich z zagranicy. Oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia, bogatego pakietu socjalnego i możliwości rozwoju, proponujemy firmowy transport, czy wynajem mieszkania. Jednak nie zawsze to wystarcza. Osoby, decydując się na pracę i mieszkanie w nowym miejscu zwracają uwagę z jakich atrakcji po godzinach pracy mogą korzystać w nowym miejscu zamieszkania - podkreślała kierowniczka działu Personalnego z kornickiej Spółki. W składzie Powiatowej Rady Rynku Pracy jest również wiceprezydent Irena Żylak, która zapewniła, że zdaje sobie sprawę, iż jednym z czynników przyciągających wykształconych pracowników do miasta jest jego atrakcyjność. - Jako Miasto Racibórz nie zapewnimy tym osobom mieszkania komunalnego, bo przepisy na to nie pozwalają (od red. lokale mieszkaniowe wynajmować mogą tylko pracownicy zatrudnieni w raciborskich firmach), ale dokładamy wszelkich starań, aby Racibórz kojarzony było nie tylko z piękną architekturą, zabytkami, ale też centrum rozrywki, gdzie można miło spędzić czas wolny - mówiła Irena Żylak, wiceprezydent Raciborza.

Z kolei Mirosław Ruszkiewicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu, zapewniał, że może wspomóc kornicą Spółkę, kierując bezrobotnych na szkolenia podnoszące kwalifikacje. - Uczenie się języka obcego od podstaw wymaga czasu, więc takich ludzi na szybko nie znajdziemy. Ale możemy pomoc tym, którzy już znają podstawy danego języka kierując na kursy certyfikowane. Ponadto wspólnie z EKO-OKNAMI organizujemy giełdy pracy. Do współpracy zachęcamy urzędy z miast ościennych. Na bieżąco publikujemy aktualne oferty pracy. Staramy się pomóc firmie, a tym samym zmniejszyć liczbę bezrobotnych w naszym powiecie - zapewniał Mirosław Ruszkiewicz.

Pod wrażeniem tak dynamicznego rozwoju Spółki z Kornic był sam wicestarosta raciborski, pełniący jednocześnie rolę przewodniczącego Rady. - EKO-OKNA to największy zakład produkcyjny w naszym powiecie. O jego wynikach, rozwoju i ekspansji na rynki zachodnie dużo się słyszy, ale zobaczyć jak funkcjonuje, nie każdy może. Dlatego dzisiejsze posiedzenie naszej Rady zorganizowaliśmy właśnie na terenie firmy. Dzięki temu nasi członkowie mogą na żywo zobaczyć, jak przebiega praca w jednej z największych fabryk stolarki otworowej w Europie. Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem i szczerze kibicujemy prezesowi EKO-OKIEN Mateuszowi Kłoskowi, w dalszych planach rozwoju firmy - podsumował Marek Kurpis, wicestarosta raciborski.

źródło: Eko-Okna

Ludzie:

Irena Żylak

Irena Żylak

Zastępca Prezydenta Raciborza

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Mirosław  Ruszkiewicz

Mirosław Ruszkiewicz

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu.