Piątek, 22 listopada 2019

imieniny: Cecylii, Marka, Maura

RSS

Trendy w budownictwie w 2017 roku – zobacz, jak zwiększyć sprzedaż!

10.02.2017 11:30 | 0 komentarzy | MK

Jakie projekty domów Polacy wybierają najczęściej? Które technologie budowy są najbardziej popularne? Czego Inwestorzy oczekują i o co pytają? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w raporcie opracowanym przez firmę Tooba.pl.

Trendy w budownictwie w 2017 roku – zobacz, jak zwiększyć sprzedaż!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Raport Tooba.pl Trendy 2017

Setki rozmów, specjalistyczne badania sprzedaży, liczne konsultacje z architektami, kosztorysantami i handlowcami. Wszystkie te czynniki złożyły się na opracowanie analizy na temat trendów w budownictwie domów jednorodzinnych w 2017 roku. Raport został przygotowany przez firmę Tooba.pl, oferującą projekty domów, której obszerna baza klientów pozwoliła na utworzenie wystarczająco dużej grupy badawczej. Dzięki temu możliwe było dopełnienie głębokiej analizy jakościowej, o wielowektorowe badanie ilościowe.

Jak powstał Raport i dlaczego?

Z pomocą interdyscyplinarnego zespołu specjalistów, firmie udało się zobrazować najważniejsze potrzeby Inwestorów i ich oczekiwania. A wiedza ta jest niezmiernie ważna dla różnorodnych podmiotów rynku budowlanego. Właśnie ten aspekt stanowił jeden z głównych determinantów do powstania Raportu. Wynika to także z wypowiedzi współwłaściciela firmy realizującej badanie:

Wiemy, że wiedza i współpraca są najważniejsze w osiąganiu celów. Właśnie dlatego stworzyliśmy ten raport, aby wspólnie przybliżyć się do wymagań klientów i realiów rynku – Mikołaj Bykowski, Tooba.pl.

W Raporcie, prócz wyników wnikliwej analizy, znajdują się komentarze ekspertów dotyczące danego zagadnienia. Znajdziemy wśród nich, poza architektami czy specjalistami ds. finansowania inwestycji, wypowiedzi przedstawicieli czołowych firm branży budowlanej w Polsce. Dzięki temu Raport może zostać potraktowany jako rzetelne i wszechstronne źródło informacji, uwzględniające wszystkie pola wykorzystywane w realizacji budowy domu.

Co znajduje się w Raporcie?

Raport Tooba.pl 2017 jest syntezą najbardziej istotnych aspektów w budowie domów jednorodzinnych. Wszystkie dane, udostępnione przez twórców analizy, zostały wyrażone w punktach procentowych oraz zwizualizowane za pomocą diagramów i wykresów, dzięki czemu dokument jest bardzo przejrzysty.

Raport rozpoczyna się od przedstawienia wyników badań na temat najczęstszych wyborów projektów domów. Do analizy obrano takie czynniki, jak powierzchnia użytkowa, liczba kondygnacji, poddasze czy kształt dachu. Następnie zostały ukazane wyniki analizy na temat samych pomieszczeń, gdzie prezentowana jest najczęściej wybierana liczba pokoi, łazienek oraz popularność występowania piwnicy. W tej części zwrócono także uwagę na umiejscowienie garażu. Jak się okazuje, w projektach o mniejszej liczbie pomieszczeń, Inwestorzy często nawet rezygnują z jego budowy (37% badanych).

Ciekawe efekty dała analiza funkcjonalności domu – aż 1/3 ankietowanych Inwestorów, wybrała projekt z kotłownią powyżej 6m2. Z kolei projekty ze spiżarnią i bez niej są rozłożone równomiernie (51% do 49%).

Niezwykle przydatną częścią Raportu jest analiza szeroko pojętej technologii budowy. Znajdziemy tutaj informacje na temat najczęściej wykorzystywanego materiału ścian, rodzaju pokrycia dachowego czy stropu. W niemalże takim samym stopniu popularny jest wybór ceramiki i gazobetonu jako materiałów do budowy ścian, natomiast wśród pokryć dachów prym wiedzie dachówka ceramiczna.

Dobra i zła wiadomość

Kolejny punkt stanowi omówienie najczęściej wybieranych instalacji. Jak się okazuje, Polacy w większości jako źródło ciepła instalują kocioł gazowy (42%), a najrzadziej stawiają na ogrzewanie elektryczne (2%). Co ciekawe, w ponad połowie zrealizowanych inwestycji występuje dodatkowe źródło ciepła, jakim jest kominek (51%). Niepokojący natomiast jest fakt, że w przypadku braku możliwości podłączenia do sieci gazowej, jako drugi wybór Polacy najczęściej traktują kotły węglowe, szkodliwe dla środowiska. Może to świadczyć po pierwsze o wyborze ze względów ekonomicznych, po drugie, braku świadomości Inwestorów. Małgorzata Smuczyńska, ekspert z firmy Nibe-Biawar, komentuje te wyniki następująco, zachęcają do ekologicznych rozwiązań:

Najprawdopodobniej już za kilka lat w Polsce będzie obowiązywać ustawa zakazująca ogrzewania za pomocą węgla (…). W tej sytuacji warto zmodernizować system grzewczy na ekologiczny. Dlaczego? Po pierwsze usprawnienie instalacji poprzez zmianę kotła, na przykład na gruntową pompę ciepła, przyczyni się znacznego obniżenia kosztów ogrzewania – nawet do 80% (…). Po drugie, jest to niezwykle wygodne i przyszłościowe rozwiązanie, które wpłynie na podwyższenie wartości nieruchomości.

Styl budynku – balans rozwiązań

Kolejna część Raportu dotyczy wyboru stylu budynku. Jak się okazuje Polacy w 51% wybierają styl tradycyjny i 49% styl nowoczesny. Coraz częściej Inwestorzy wykonują także duże przeszklenia i wykorzystują drewniane elementy na elewacji.

Ostatni etap Raportu firmy Tooba.pl, to zestawienie najczęściej zadawanych pytań osób budujących domy jednorodzinne oraz najpopularniejsze zmiany w projektach. Wyniki wyrażone są w procentowym rozkładzie występowania danego czynnika. Raport kończy TOP 10 najczęściej sprzedawanych projektów z bazy firmy Tooba.pl.

Szczegółowe opracowanie wyników badań oraz opis metodologii, można znaleźć pod adresem: http://www.tooba.pl/trendy.

Materiał zewnętrzny