Poniedziałek, 22 kwietnia 2019

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Rafako chce budować w Elektrowni Ostrołęka

26.01.2017 18:59 | 0 komentarzy | żet

W Elektrowni Ostrołęka ma zostać zbudowany blok o mocy 1000 MW. Rafako będzie zabiegać o udział w realizacji tej wielkiej inwestycji.

Rafako chce budować w Elektrowni Ostrołęka
Prezes Agnieszka Wasilewska-Semail nie wyobraża sobie kontraktu w Ostrołęce bez Rafako
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zgodził się na nabycie przez Eneę od Energi 50% akcji spółki Elektrownia Ostrołęka. Oznacza to wejście w życie umowy inwestycyjnej zawartej przez spółki energetyczne jeszcze w grudniu 2016 roku. Jej przedmiotem jest budowa bloku energetycznego o mocy 1000 MW. To dobre wieści dla Rafako, które jest zainteresowane realizacją tej inwestycji.

Zamówienie na budowę bloku energetycznego opalanego węglem kamiennym o mocy 1000 MW będzie prowadzone na zasadzie dialogu konkurencyjnego. Firmy zainteresowane realizacją przedsięwzięcia mają czas do 20 lutego, aby wziąć udział w postępowaniu prekwalifikacyjnym. Jego celem jest wyłonienie podmiotów, które zostaną dopuszczone do dialogu konkurencyjnego.

– My w tej chwili przygotowujemy się do tego etapu prekwalifikacyjnego. Jak najbardziej podtrzymujemy to, że chcemy w tym postępowaniu uczestniczyć aktywnie – powiedziała nam prezes Rafako Agnieszka Wasielwska–Semail. Aktualnie przedstawiciele Rafako prowadzą również rozmowy ze swoimi partnerami z Polimeksu Energetyka. Niewykluczone, że oba podmioty wspólnie będą ubiegać się o zlecenie w Ostrołęce. List intencyjny w sprawie nawiązania współpracy na tym polu obie przedsiębiorstwa podpisały jeszcze w lipcu ubiegłego roku.

Firmy, które zostaną dopuszczone przez Elektrownię Ostrołęka do dialogu konkurencyjnego będą mogły złożyć swoje oferty na wykonanie bloku energetycznego. O wyborze tej najkorzystniejszej zdecyduje się na podstawie dwóch kryteriów: ekonomicznego (m.in. wydajność bloku) oraz pochodzenia kotłowni i urządzeń maszynowni (preferowani wykonawcy z państw UE oraz tych, które mają podpisaną z UE umowę o równym traktowaniu). Planowy termin ukończenia budowy bloku i oddania go do eksploatacji to druga połowa 2023 roku.

(żet)