środa, 25 listopada 2020

imieniny: Erazma, Katarzyny, Beaty

RSS

Epidemia na Śląsku:

Podniosą podatek o... grosz?

20.11.2016 07:00 | 0 komentarzy | art

Propozycje stawek podatkowych i opłat lokalnych na 2017 rok były głównym tematem łączonego posiedzenia połączonych komisji rady gminy Mszana.

Podniosą podatek o... grosz?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Większość podatków od nieruchomości ma wzrosnąć o 1,4 %, czyli w przypadku domów mieszkalnych o 1 grosz za metr kwadratowy. W przypadku podatku od nieruchomości przeznaczonych pod działalność gospodarczą wójt zaproponował pozostawienie aktualnej stawki 18,54 zł za m kwadratowy, argumentując to chęcią przyciągania do gminy nowych inwestorów i ułatwienia działalności już istniejącym firmom. Większość radnych zdecydowała, że podatek ten powinien wzrosnąć tak jak podatek od budynków mieszkalnych, o 1,4 % - czyli do stawki 18,80 zł. Tak samo procentowo mają wzrosnąć inne stawki - za budynki pozostałe i budynki gospodarcze oraz garaże wolnostojące i w budynkach gospodarczych.

Stawki podatkowe w przypadku środków transportu mają pozostać na tym samym poziomie, co w roku obecnym. - Analizując możliwości przyciągania inwestorów, doszliśmy do wniosku, że największy atut gminy w oczach przedsiębiorców to bliskość węzła autostrady, dlatego nasza gmina jest atrakcyjna głównie dla firm transportowo-logistycznych i niższe stawki od środków transportu być może zachęcą je do rozpoczęcia działalności właśnie na naszym terenie - wyjaśniał wójt Mirosław Szymanek. Podkreślił też, że w porównaniu z gminami ościennymi, podatki w Mszanie nie są zbyt wysokie. Zauważył też, że gmina ma niewielką powierzchnię, dodatkowo duży pas zajęty pod autostradę nie przynosi żadnych dochodów podatkowych, a podatki od gruntów, gdzie są zwałowiska górnicze lub zalewiska są znacznie niższe, niż gdyby były tam działki budowlane, więc z tego tytułu gmina ponosi straty.

Na dotychczasowym poziomie 25 złotych ma pozostać opłata za psa (w gospodarstwach rolnych powyżej 1 ha użytków rolnych można mieć 2 psy, za które nie trzeba płacić podatku, z opłaty są także zwolnione osoby starsze, mieszkające samotnie). Również na dotychczasowym poziomie ma pozostać stawka opłaty targowej – 15 zł za metr, pobieranej przez sołtysów głównie przy okazji odpustów parafialnych.

Podatek rolny i leśny w przyszłym roku będzie zapewne nieco niższy niż obecnie, co wynika z obniżki średniej ceny skupu żyta oraz średniej ceny skupu drewna.

Propozycje stawek zostaną poddane pod głosowania na najbliższej sesji rady gminy.