Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Polska Grupa Górnicza na minusie

23.10.2016 10:18 | 13 komentarzy | acz

Jak idzie Polskiej Grupie Górniczej? Takie pytanie zadawali posłowie sekretarzowi stanu w Ministerstwie Energii 20 października w sejmie. – PGG na koniec roku ma wynik ujemny, ale my to mieliśmy w planie – uspokajał Grzegorz Tobiszowski.

Polska Grupa Górnicza na minusie
Grzegorz Tobiszowski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O górnictwo pytał między innymi, Mirosław Suchoń z Nowoczesnej.  "Jaki jest stan zaawansowania realizacji założeń biznesplanu PGG, tzn. stan na dziś realizacji w stosunku do przyjętych założeń?"

Grzegorz Tobiszowski:
„Jeśli chodzi o odchylenie finansowe biznesplanu, ono występuje, natomiast nie jest na tyle zatrważające, żebyśmy mogli być zaniepokojeni, żeby mogli być zaniepokojeni akcjonariusze, obligatariusze. Rzeczywiście występuje pewna różnica, jeśli chodzi o wynik ujemny, i tu zaraz podam pewne liczby, natomiast nie jest to ta wielkość, która by powodowała, że moglibyśmy być zaniepokojeni.

Faktycznie media podały, że PGG na koniec roku ma wynik ujemny, ale proszę zauważyć, że my to mieliśmy w planie. Oczywiście trudno mówić, że się planuje wynik ujemny, ale w takiej sytuacji budowaliśmy Polską Grupę Górniczą. To, co mamy w perspektywie, to ten koniec roku 2017. To jest ten okres, który dla nas będzie bardzo ważny, by osiągnąć ten element wyjścia z wyniku ujemnego. Jeśli chodzi o przychody za trzy kwartały 2016 r., to mamy ponad 1700 mln przychodów, następnie koszty działalności – 2 mld. Tu nam się pojawia strata na sprzedaży wynosząca 328 mln, a na działalności operacyjnej – niespełna 400, dokładnie 397 mln. To są te pewne odchylenia. Jeśli chodzi o zysk, mamy stratę w pozycji zysk/strata netto na poziomie 364 mln. Aktywa obrotowe wynoszą ponad 1 mld, zobowiązania – ponad 3200 mln. Jeśli chodzi o stan węgla na zwałach, jest go dzisiaj 1400 mln. Zatrudnienie wynosi dzisiaj 30 129 osób.”

Wiceminister w swojej wypowiedzi w sejmie odniósł się również do kopalni Rydułtowy.

„Jak państwo wiecie, z 11 kopalń mamy pięć kopalń, bośmy zrobili trzy kopalnie zespolone. Jeśli chodzi o inwestycje, które są przewidziane w tym okresie, jest od 1 mld 400 do 1,5 mld zł na poszczególne inwestycje w kopalniach, które są zespolone, czy indywidualnie, jak Bolesław Śmiały. Dzisiaj jesteśmy w trakcie takiego procesu, że część kopalni Pokój – to jest ta zaplanowana, czyli przeróbka – jest przekazywana do SRK wraz z osobami, które wyraziły wolę i zainteresowanie przejściem do SRK, chodzi o wcześniejsze urlopy czy odprawy. Następnie w poszczególnych kopalniach przygotowujemy front inwestycyjny, aby poprzez to, że schodzi nam część kopalni Pokój… Prawdopodobnie w przyszłości będzie to też, mamy to w planie, część Rydułtów, bo tam się nam sczerpuje złoże w sposób naturalny i jakby ta część struktury przestanie być czynna i potrzebna kopalni zespolonej.”

Opr. (acz), zachowano oryginalny zapis ze stenogramu sejmowego