Czwartek, 16 lipca 2020

imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława

RSS

W Boryni fedrowanie do 2051 roku dzięki nowemu szybowi

11.10.2016 21:41 | 0 komentarzy | acz

W poniedziałek 10 października oficjalnie zakończono głębienie Szybu I Bzie. To pierwszy od dwudziestu lat szyb, jaki powstał na Śląsku.

W Boryni fedrowanie do 2051 roku dzięki nowemu szybowi
Fot. Dawid Lach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Szyb I Bzie jest gwarancją rozwoju kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Nowy szyb pozwoli nam dotrzeć do jednych z największych złóż węgla koksowego w Europie - powiedział Józef Pawlinów, wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Umowę na drążenie szybu podpisano w roku 2009, w grudniu 2010 roku rozpoczęto drążenie szybu. Inwestycja kosztowała JSW ponad 300 milionów złotych, natomiast koszt głębienia szybu 1 Bzie wyniósł około 250 milionów złotych. - To był pierwszy od ponad dwudziestu lat szyb głębiony na Śląsku. Cieszymy się, że wspólnie z Jastrzębską Spółką Węglową udało nam się inwestycje doprowadzić do szczęśliwego końca – powiedział Janusz Olszewski, wiceprezes Kopex PBSz.

Szyb 1 Bzie pozwoli udostępnić jedne z największych złóż węgla koksowego typu 35.2 hard w Europie - Bzie-Dębina 2-Zachód i Bzie-Dębina 1-Zachód. Wielkość zasobów bilansowych występujących w tych złożach szacowana jest na ponad 300 mln ton. Dzięki ich udostępnieniu i zagospodarowaniu żywotność kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie będzie przedłużona co najmniej do 2051 roku.

Szyb 1 Bzie jest już połączony z wyrobiskami Ruchu Zofiówka na poziomie 1110. Dzięki temu Ruch Zofiówka zyskał niezbędne połączenie wentylacyjne, dzięki któremu będzie można bez zakłóceń prowadzić prace przygotowawcze a szczególnie eksploatacyjne w partii N pokładu 505/1, gdzie w 2018 roku ma ruszyć eksploatacja pierwszej ściany.