środa, 23 stycznia 2019

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

WSTRZĄS W REGIONIE:

Rogowski Prevac z nagrodą "Innowator Śląska"

22.06.2016 08:21 | 1 komentarz | ż

Firma zdobyła pierwszą nagrodę za wielofunkcyjny, wielokomorowy system ultra wysokiej próżni do tworzenia nowej generacji fotowoltaików i katalizatorów.

Rogowski Prevac z nagrodą "Innowator Śląska"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

PREVAC Innowatorem Śląska

14 czerwca 2016 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, podczas Międzynarodowych Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych „Intarg”, odbyła się gala finałowa 8. edycji konkursu „Innowator Śląska”. Konkurs organizowany jest przez Górnośląską Agencję Przedsiębiorczości i Rozwoju. Patronat honorowy nad konkursem objął Marszałek Województwa Śląskiego w ramach marki INNOSILESIA.

Konkurs rozstrzygany jest w 4 kategoriach: mikro przedsiębiorca, mały przedsiębiorca, średni przedsiębiorca oraz instytucja sektora badawczo-rozwojowego. Zwycięzcą konkursu w kategorii przedsiębiorstwo o średniej wielkości została firma PREVAC z Rogowa. Firma zdobyła pierwszą nagrodę za wielofunkcyjny, wielokomorowy system ultra wysokiej próżni do tworzenia nowej generacji fotowoltaików i katalizatorów. To pierwsza i największa na świecie, zautomatyzowana, multifunkcjonalna, wielokomorowa klastrowa aparatura technologiczno-pomiarowa. Została zainstalowana na synchrotronie BESSY II, pod nazwą EMIL, należącego do Helmholtz-Zentrum w Berlinie (HZB).

Grupa badawcza pracująca na aparaturze PREVAC koncentruje się głównie na badaniach nowych fotowoltaików i katalizatorów. Są to materiały, których zastosowanie ma wpływ na rzecz opracowania zrównoważonych, ekonomicznych i bezpiecznych dostaw energii w przyszłości. Badania obejmują również zagadnienia takie jak przetwarzanie energii, jej magazynowanie jak i efektywność energetyczną. W ambicji naukowców leży wynalezienie fotowoltaicznej farby elewacyjnej, która zaopatrywałaby budynki w energię elektryczną. Wynalazek tego pokroju to całkowite uniezależnienie całych aglomeracji od tradycyjnych źródeł poboru energii na rzecz niewyczerpalnej, odnawialnej energii przetwarzanej ze światła słonecznego. Aparatura jest obecnie topowym-referencyjnym rozwiązaniem w skali świata i definiuje nowe trendy w badaniach naukowych.

Należy również nadmienić, iż dodatkowo jednemu spośród 4 laureatów poszczególnych kategorii została przyznana Nagroda Specjalna Prezesa Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju sp. z o.o. w wysokości 10 000 zł, którą również otrzymała firma PREVAC.