Piątek, 6 grudnia 2019

imieniny: Mikołaja, Jaremy, Leontyny

RSS

Filip Szymczyk z Rybnika Młodzieżowym Liderem Biznesu

26.04.2016 17:20 | 1 komentarz | ż

Zakończyła się piąta edycja konkursu Młodzieżowy Lider Biznesu. W tegorocznym finale znalazła się trójka uczniów z powiatu rybnickiego. Konkurs obejmuje swym zasięgiem cały Subregion Zachodni Województwa Śląskiego, skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jednym z partnerów tego projektu była Raciborska Izba Gospodarcza.

Filip Szymczyk z Rybnika Młodzieżowym Liderem Biznesu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W minionym tygodniu (21.04.16) w siedzibie zamiejscowego Wydziału Górnośląskiej Szkoły Handlowej  Żorach, odbył się finał konkursu „Młodzieżowy Lider Biznesu 2016”. Przedsięwzięcie organizowane było już po raz piąty i obejmowało swoim zasięgiem cały Subregion Zachodni Województwa Śląskiego. Celem tego projektu jest promocja przedsiębiorczości i rozwijanie umiejętności ekonomicznych wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Do finałowego etapu awansowało ośmioro najlepszych uczestników. Powiat raciborski reprezentowały dwie osoby: Paweł Plotek z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu oraz Gennadij Komada z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu. Poza nimi do rywalizacji o zwycięstwo awansowali: Filip Szymczyk, Jan Marcalik, Paweł Brzezina, Oliwia Pałasz, Magdalena Chodura oraz Dominika Nowak – reprezentujący inne placówki z Subregionu Zachodniego woj. śląskiego.

W pierwszej części finału młodzież zaprezentowała swoje prace projektowe przygotowane w II etapie. Podczas prezentacji pomysłów ocenie podlegała umiejętność publicznego wystąpienia i zaprezentowania swojego autorskiego pomysłu, zdolność do przekonania odbiorcy do słuszności przyjętych założeń projektowych oraz forma prezentacji. Najlepiej ocenioną oraz najbardziej ciekawą prezentacją był ,,KOD 44-200 / RYBNIK” ucznia Filipa Szymczyka. W drugiej części każdy z uczestników odpowiedział na trzy pytania z zakresu przedsiębiorczości, ekonomii, finansów i biznesu.

Finalistom przyglądali się przedstawiciele władz publicznych, reprezentanci organizacji gospodarczych, przedstawiciele Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach, przedsiębiorcy, nauczyciele oraz uczniowie z Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

Wśród finalistów znalazły się trzy osoby z powiatu rybnickiego:

  • miejsce I - Filip Szymczyk, Zespół Szkół Nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku,
  • miejsce II - Paweł Brzezina, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku,
  • miejsce III - Jan Marcalik, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku.

Organizatorem projektu była Żorska Izba Gospodarcza, zaś partnerem głównym konkursu Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., a partnerem naukowym Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach. Za organizację odpowiedzialni byli: Blueform Marcin Kozłowski, Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim, Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu, Forum Firm w Radlinie, Izba Gospodarcza w Wodzisławiu Śląskim, Raciborska Izba Gospodarcza, Urząd Miasta Rybnik. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął prof. Jerzy Buzek.

W tym roku główną nagrodą w całym konkursie był iPad Apple oraz bezpłatny rok na wybranym kierunku studiów w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Dodatkowo zwycięzca otrzymał nagrodę specjalną od prof. Jerzego Buzka, którą wręczył sekretarz Henryk Kretek, czyli zaproszenie na wycieczkę do

Brukseli w celu odwiedzenia Parlamentu Europejskiego. Paweł Brzezina za zajęcie II miejsca otrzymał kamerkę sportową, z kolei Janowi Marcalikowi za III miejsce wręczono SmartWatch.

źródło: RIG