Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Czternastka i Barbórka uzależniona od zysków? Górnicy nie chcą o tym słyszeć

14.04.2016 14:59 | 25 komentarzy | acz

Środowe rozmowy przedstawicieli organizacji związkowych i Zarządu Kompanii Węglowej SA  na temat systemu wynagradzania pracowników KW po przejściu do Polskiej Grupy Górniczej nie przyniosły rozstrzygnięć.

Czternastka i Barbórka uzależniona od zysków? Górnicy nie chcą o tym słyszeć
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Utknęliśmy w martwym punkcie, bo Zarząd już na wstępie zignorował propozycję związków zawodowych, przytaczając swoje stare argumenty o konieczności ograniczania "kosztów pracowniczych". My cały czas wskazujemy, że nie ma takiej potrzeby, przynajmniej na razie. Chcemy, aby Spółka spróbowała poszukać pieniędzy umożliwiających osiągnięcie rentowności przez PGG gdzie indziej. Wprowadzenie określonych zmian systemowych byłoby krokiem we właściwym kierunku. A gdyby się okazało, że to za mało, wówczas moglibyśmy kontynuować rozmowy - powiedział po spotkaniu z Zarządem przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" KW SA Bogusław Hutek.

Nowa oferta zarządu spółki miała zawierać rozwiązania takie jak zawieszenie deputatu węglowego dla górników przez 3 lata czy uzależnienie wysokości nagrody rocznej ("czternastki") i barbórkowej od wyników osiąganych przez daną kopalnię.  - Oprócz uzyskania wyjaśnień dotyczących przedmiotu sporu będziemy się chcieli dowiedzieć, co resort zamierza zrobić z firmą zatrudniającą ponad 34 tysiące osób i dającą pracę kolejnym kilkudziesięciu tysiącom ludzi w podmiotach kooperujących, jeśli porozumienia pomiędzy stroną społeczną a Zarządem nie uda się wypracować przed końcem kwietnia - zapowiedział lider kompanijnej "Solidarności".

Prawdopodobnie 18 kwietnia związkowcy zorganizują masówki, by zapoznać pracowników KW z dotychczasowym przebiegiem rozmów. Zamierzają też przeprowadzić referendum, w którym górnicy sami zdecydują o przyjęciu bądź odrzuceniu płacowych propozycji zarządu.