Poniedziałek, 21 października 2019

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

RIG partnerem Forum Gospodarczego „Zainwestuj u nas”

08.04.2016 20:40 | 0 komentarzy | ż

W środę, 6 kwietnia w Domu Strzeleckim RAFAKO odbyło się pierwsze raciborskie Forum Gospodarcze „Zainwestuj u nas”, którego jednym z partnerów była Raciborska Izba Gospodarcza. Podczas spotkania podpisano porozumienie między Miastem Racibórz a Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. Odbyła się również prezentacja firm, które jako pierwsze zainwestowały w strefie ekonomicznej na Ostrogu. Spotkanie zakończono wizytą studyjną w firmie Koltech. 

RIG partnerem Forum Gospodarczego „Zainwestuj u nas”
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Blisko 50 przedsiębiorców, parlamentarzyści Ziemi Raciborskiej, przedstawiciele władz miasta i powiatu, w środę, 6 kwietnia spotkali się w Domu Strzeleckim RAFAKO na pierwszym raciborskim Forum Gospodarczym „Zainwestuj u nas”. Spotkanie otworzył Mirosław Lenk, prezydent miasta, który w swoim przemówieniu przekonywał o atutach inwestycyjnych Raciborza. Jako przykład dobrze prosperujących firm, które współpracują z rynkami nie tylko europejskimi, ale i światowymi, podał m.in. RAMETĘ, RAFAKO, czy SGL CARBON- firmy wchodzące w skład RIG-u.

- Organizując dzisiejsze forum, chcieliśmy na przykładach dwóch raciborskich firm, które już funkcjonują w wyznaczonej przez nas strefie pokazać, jak dziś tworzyć nowe miejsca pracy, jak wspomagać raciborskich przedsiębiorców oraz zachęcić nowych inwestorów – mówił Mirosław Lenk, prezydent Raciborza. - Chcemy pokazać, że jesteśmy profesjonalni jako urzędnicy, a nie menażerowie. Zajmiemy się wsparciem, ale nie załatwimy za przedsiębiorców miejsc pracy. Mamy do zaoferowania tereny w specjalnej strefie ekonomicznej, jak również atrakcyjne tereny poza nią. Wiemy, że nie każdy przedsiębiorca dobrze czuje się w takiej strefie – dodał włodarz. Forum odbyło się w reprezentacyjnym Domu Strzeleckim, należącym do RAFAKO S.A., które jest członkiem RIG.

Oprócz prezentacji walorów inwestycyjnych miasta, ważnym punktem spotkania było podpisanie porozumienia między Miastem Racibórz a Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. - Racibórz staje się podmiotem na gospodarczej mapie Polski. Dzięki obecności miasta w tej strefie możemy zdefiniować potencjał inwestycyjny regionu i poczekać na konkretnych przedsiębiorców – przekonywał Michał Dąbrowski wiceprezes Zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A.

Kolejnym punktem spotkania był panel dyskusyjny pt.: „Czy drugi raz zrobiłbym to samo?” Swoimi doświadczeniami podzielili się raciborscy inwestorzy, którzy jako pierwsi zbudowali swoje biznesy w Specjalnej Strefie Ekonomicznej na Ostrogu. Zatem udział w dyskusji wzięli prezesi firm: Koltech i Rameta oraz wiceprezydent Raciborza Ireny Żylak, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Andrzej Zabiegliński i Michał Dąbrowski, wiceprezes Zarządu PAIiIZ. Obaj przedsiębiorcy są zadowoleni z efektów współpracy z samorządem i KSSE. Ich firmy zwiększyły obroty, portfel zamówień i liczbę kontrahentów. Mogły zatrudnić więcej pracowników i pozostają aktywne na rynku pracy. Swoje produkty wysyłają m.in. do Mongolii, Chin i Brazylii. Rameta zaś odnalazła się na niełatwym dla branży meblarskiej rynku włoskim.

Po zakończeniu dyskusji zainteresowani mogli wziąć udział w wizycie studyjnej w firmie Koltech Sp. z o.o.

Organizatorami forum byli: miasto Racibórz, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Raciborska Izba Gospodarcza oraz Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu.