środa, 5 sierpnia 2020

imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy

RSS

Pszów: Inwestor kupił ponad 17 hektarów terenu po kopalni Anna

02.03.2016 07:13 | 29 komentarzy | mak

Duży teren po kopalni Anna w Pszowie znalazł nowego właściciela - jest nim lokalny przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terenie Rydułtów i Pszowa.

Pszów: Inwestor kupił ponad 17 hektarów terenu po kopalni Anna
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sprzedana została nieruchomość zlokalizowana przy ul. Ks. Skwary i Kusocińskiego, która obejmuje kompleks 40 działek gruntu o łącznej powierzchni ponad 17,72 hektarów. Na terenie nieruchomości znajduje się 27 budynków i 45 budowli stanowiących w przeszłości kompleks przeróbki mechanicznej węgla i bocznicy KWK Anna. W budynkach jest 150 maszyn i urządzeń o różnym przeznaczeniu.

Długo szukali nabywcy

Nieruchomość należała do majątku nieprodukcyjnego Kompanii Węglowej i została przekazana do Zakładu Zagospodarowania Mienia z KWK Rydułtowy–Anna w połowie 2014 r. - Po przeprowadzeniu jej wyceny i uzyskaniu zgody Zarządu KW S.A. zostały ogłoszone przez Zakład Zagospodarowania Mienia postępowania przetargowe - podkreśla Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej. Łącznie w okresie czerwiec 2014 – październik 2015 przeprowadzonych zostało 7 przetargów.

Do siedmiu razy sztuka

Dopiero 15 października 2015 r. do kolejnego, czyli siódmego przetargu, przystąpiło 7 oferentów. - W wyniku przeprowadzonej licytacji został wyłoniony nabywca, którym jest lokalny przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terenie Rydułtów i Pszowa. Wyniki przetargu zostały zatwierdzone przez Zarząd i Radę Nadzorczą KW S.A., a 30 grudnia 2015 r. zgodę na sprzedaż wyraziło Walne Zgromadzenie KW S.A. 22 stycznia 2016 r. w kancelarii notarialnej w Rybniku została podpisana umowa sprzedaży nieruchomości, a 1 lutego 2016 r. nieruchomość została wydana przedsiębiorcy - informuje rzecznik Kompanii.

Szansa dla miasta

Informacja o sprzedaży dużego terenu po kopalni Anna wpłynęła również do pszowskiego urzędu miasta. - Mamy nadzieję, że jest to szansa dla Pszowa i że wszystko potoczy się w dobrym kierunku. Będziemy dążyć do spotkania z nabywcą i wizji w terenie. Wierzymy, że sprzedaż tej nieruchomości oznacza dla miasta rozwój. Zdajemy sobie sprawę, że będzie wymagało to czasu, prac, uzgodnień i nakładów finansowych ze strony inwestora - podkreśla wiceburmistrz Pszowa, Dawid Topol.

Teren głównie pod zieleń

Plany dotyczące docelowego zagospodarowania nieruchomości nie są znane również Kompanii Węglowej. Warto jednak zaznaczyć, że teren nieruchomości jest objęty w całości planem miejscowym, który szczegółowo określa możliwości jego zagospodarowania. Ponad 50 proc. powierzchni nieruchomości to tereny przeznaczone do zalesień, tereny zieleni parkowej i lasy. Znaczna część to tereny komunikacji, drogi i koleje. Stosunkowo niewielka część, która może być wykorzystana przemysłowo pod określonymi warunkami, to tereny przeznaczone do rewitalizacji.

Cena tajemnicą

Kompania Węglowa nie podaje też ceny sprzedaży nieruchomości i danych nabywcy ze względu na zachowanie tajemnicy handlowej. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że nabywca prowadzi działalność usługowo-transportowo-handlową.

(mak)