środa, 26 czerwca 2019

imieniny: Jana, Pawła, Miromira

RSS

Handlowcy ze Społem załamani - przez nowy podatek pójdą z torbami

15.02.2016 06:26 | 93 komentarze | tora

Społem Wodzisław Śląski dołącza się do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej przeciw wprowadzeniu przez rządzących podatku od sprzedaży detalicznej.

Handlowcy ze Społem załamani - przez nowy podatek pójdą z torbami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Podatek ten miał w swoim zarysie poprawić konkurencyjność małych i średnich firm Polskich i Rodzimych, jak również spółdzielni w walce z zagranicznymi hipermarketami. Niestety tylko był tego zarys, bo zapisy ustawy wprost definiują, że ucierpimy również my, czyli Społem i sklepy Gama. Wiemy też, że zagraniczni giganci poradzą sobie z tym podatkiem (mają wiele możliwości manipulacji finansowych), a my się boimy, bo dla nas będzie to niewyobrażalny cios - napisali spółdzielcy wodzisławskiego Społem na Facebooku.

Jeśli ustawa zostanie uchwalona w obecnym kształcie, to Społem Wodzisław zapłaci rocznie około 120 tys. zł podatku. - Zanieśliśmy petycję do senatora Adama Gawędy i pani poseł Teresy Glenc. Napisaliśmy w niej m.in., cytując Krasickiego, że „wśród szczerych przyjaciół psy zająca zjadły”. Zobaczymy, co wyjdzie z tej petycji. W każdym razie 11 lutego w Warszawie będzie manifestacja - mówi Stanisław Kasznia, prezes Społem Wodzisław.

(tora)


Podatnikami nowej daniny będą wszystkie sieci handlowe oraz sprzedawcy detaliczni. Przedmiotem opodatkowania będzie miesięczny przychód ze sprzedaży towarów. Kwota wolna od opodatkowania to 1,5 mln zł netto miesięcznie. Zgodnie z postanowieniami projektu podatek od sprzedaży detalicznej będzie podatkiem progresywnym ze stawką 0,7 proc. obciążającą przychód nieprzekraczający w danym miesiącu kwoty 300 mln złotych oraz stawką 1,3 proc. od nadwyżki przychodu ponad 300 mln złotych w tym miesiącu. Projekt przewiduje również stawkę – 1,9 proc. od przychodów ze sprzedaży detalicznej prowadzonej w soboty, niedziele i inne dni ustawowe wolne od pracy. Spodziewane dochody budżetu państwa z tytułu nowej daniny to około 2 mld zł w 2016 r. Pieniądze te będą jednym ze źródeł finansowania programu 500 plus.

(opr. tora)

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

Senator IX kadencji

Teresa Glenc

Teresa Glenc

Poseł na Sejm