Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Związkowcy o akcjach JSW: Prezes kazał kupować. Zostaliśmy oszukani

03.02.2016 16:04 | 16 komentarzy | acz

Związki Zawodowe „Jedność" działające w JSW SA zwracają się do Beaty Szydło z prośbą szybką interwencję i wsparcie ze strony rządu w sprawie psychozy strachu rozpowszechnianej  przez Zarząd JSW i pozostałe związki zawodowe.

Związkowcy o akcjach JSW: Prezes kazał kupować. Zostaliśmy oszukani
Siedziba Jastrzębskiej Spółki Węglowej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pracownicy JSW tłumaczą, że nie są pewni jutrzejszego dnia. - Większość pracowników ma zobowiązania finansowe, kredyty hipoteczne, część pracowników za namowami byłego Prezesa JSW SA zadłużyła się też aby nabyć akcje JSW i dziś kiedy te akcje spadły ze 136 zł na 10 zł czują się oszukani oraz zdradzeni przez władze spółki i skarb państwa. Często bywa tak że to górnik sam utrzymuje całą rodzinne i teraz poprzez dotychczasowe działania sytuacja staje się coraz bardziej napięta prze co rodzi duży nie pokój zarówno pracowników jak i ich przedstawicieli którzy mają coraz większe obawy że dojdzie do kolejnych niepokojów społecznych podobnych do tych przed rokiem z tą różnicą że tym razem nikt nie będzie umiał nad tym zapanować - czytamy w liście.

Jak piszą związkowcy, "w ostatnim okresie wybrano nowego Prezesa JSW SA Pana Tomasza Gawlika który wchodząc niejako w buty byłego prezesa Zagórowskiego nie robi nic aby przetargi, zakupy oraz inwestycje zaczęły być organizowane na jasnych i przejrzystych zasadach oraz ograniczone do niezbędnego  minimum które pozwoli przetrwać Jastrzębskiej Spółce Węglowej trudne czasy, a w dalszym ciągu szuka oszczędności w kieszeniach załogi JSW, redukując zatrudnienie oraz kładąc nacisk na jak największe wydobycie często zapomina się o bezpieczeństwie pracy górników co może wkrótce doprowadzić do tragedii, w tym miejscu trzeba zaznaczyć że specyfika i zagrożenia w pracy górnika są inne i wiele bardziej niebezpieczne niż w przypadku innych zawodów. To nie świadczenia pracownicze są zbyt dużym obciążeniem dla spółki lecz właśnie wspomniane wyżej nietrafione i w dalszym ciągu prowadzone inwestycje w postaci remontów budynków itp., które w obecnej sytuacji są niepotrzebne a tylko uszczuplają budżet JSW."

- Apelujemy do Pani jako Prezesa Rady Ministrów o szybką interwencję jako właściciela większościowego aby w końcu podjęto działania mające na celu ratowania największego pracodawcy w regionie . Jastrzębska Spółka Węglowa jeszcze ma szanse odbić się od dna pod warunkiem uczciwej polityki obsadzenia jej fachowcami, którzy nie będą patrzeć na spółkę przez pryzmat własnych interesów a skupią się na faktycznych przyczynach zapaści JSW SA . 25-tysięcznej załodze się to należy jak i mieszkańcom Jastrzębia Zdroju oraz okolic którzy pośrednio są związani z górnictwem. Doprowadzenie do upadłości tak wielkiego pracodawcy będzie miało niewyobrażalne skutki społeczne co tym samym przełoży się na degradację społeczną całego regionu, regionu który ma szczególne znaczenie w historii kraju w walce o byt i godność wszystkich obywateli.

Jednocześnie pragniemy zapewnić o ciągłej woli dialogu z naszej strony, i wbrew temu co jest podawane do opinii publicznej przez pozostałe związki zawodowe które zapatrzone we własne interesy twierdzą że jest pomiędzy Zarządem JSW a stroną społeczną porozumienie, które rzekomo chcemy zniszczyć, takiego porozumienia do tej pory nie ma, a Zarząd JSW SA traktując wybiórczo związki zawodowe podpisuje niekorzystne dla pracowników porozumienia z wybranymi przez siebie organizacjami związkowymi w zamian za korzystniejsze traktowanie wybranych związków zawodowych, dając im co rusz to nowe udogodnienia i profity. Cały czas wykazujemy wolę rozmowy ale na równych i partnerskich zasadach, które pomimo zmiany ekipy rządzącej dalej nie są respektowane - piszą w otartym liście Związki Zawodowe „ Jedność" działające w JSW S.A.