Piątek, 30 października 2020

imieniny: Zenobii, Przemysława, Edmunda

RSS

Związkowcy WZZ Sierpnień 80: Górnicy z JSW zdradzeni!

17.09.2015 11:27 | 11 komentarzy | żet

Trzy największe związki zawodowe działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej podpisały w środę porozumienie z pracodawcą. Zdaniem związkowców z "Sierpnia 80" jest ono drastyczne i właśnie dlatego zorganizowali dziś w Katowicach protest.

Związkowcy WZZ Sierpnień 80: Górnicy z JSW zdradzeni!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podpisane przez NSZZ "Solidarność", ZZ "Kadra" oraz Federację Związku Zawodowego Górników porozumienie zawiesza na 3 lata wypłatę czternastki i deputatu węglowego, a także odbiera niektórym pracownikom nagrodę barbórkową.

Oburzeni są nie tylko górnicy, ale również te organizacje związkowe, które od początku nie godziły się na przerzucanie kosztów na górników. - To zdrada! Zdradzono górników. Zrobiono ich w ciula - komentuje Krzysztof Łabądź, lider WZZ "Sierpień 80". - Szkoda, że wygrały układy i interesy niektórych związkowców, a zapłacą za to pracownicy. Tak się nie robi! Nie od tego są związki zawodowe. To jest porażka - dodaje.

Jednym z argumentów, którym uzasadniano podpisanie porozumienia w JSW było żądanie wcześniejszego wykupu obligacji spółki od ING Banku Śląskiego. Związkowcy z "Sierpnia 80" będą w czwartek 17 września protestować przeciwko - jak to nazywają - banksterskim praktykom ING. Protest rozpoczął się o godzinie 11.00 przed siedzibą ING przy ul. Chorzowskiej w Katowicach.

Krzysztof Łabądź, organizator protestu zauważa: - Wielcy panowie związkowcy z trzech organizacji przestraszyli się banksterów, zrobili pod siebie i podpisali, co im kazano. Gdyby mieli choć trochę honoru i odwagi, protestowaliby z nami przeciwko bankowi tylko z nazwy śląskiemu, którego szefowa ma dniówkę powyżej 10 tys. złotych i nie liczy się z tym, co stanie się z miejscami pracy, gónikami, ich rodzinami i naszym regionem.

- Zastanawia mnie, czy panowie związkowcy z "Solidarności", "Kadry" i ZZG po tak wyczerpującym zajęciu, jakim było podpisanie zgniłego kwitu, pojadą teraz wypocząć na siódme piętro hotelu "Bałtyk" w Kołobrzegu. Mogą zabrać tam swoje zwierzątka - pieski, kotki, szczury, żółwie - a na pewno wygodne legowiska się i dla nich znajdą - ironizuje rzecznik WZZ "Sierpień 80", Patryk Kosela. - Szef "Solidarności" Piotr Duda ma kolejny powód do wstydu. To zachowanie jego ludzi w JSW. Nawet pies Kacperek nie narobiłby we własne legowisko. A potem zaś będzie płacz i zgrzytanie zębami, że jest tak małe uzwiązkowienie w Polsce! - mówi Kosela.

źródło: WZZ Sierpień 80, oprac. żet