środa, 12 sierpnia 2020

imieniny: Klary, Lecha, Hilarii

RSS

Gdzie założyć konto, by było najtańsze? Ranking banków

09.09.2017 10:40 | 115 komentarzy | (s)

Bez konta bankowego dzisiaj nie sposób funkcjonować, toteż przyzwyczailiśmy się do ich używania i z reguły niespecjalnie interesujemy się tym, czy niegdyś bardzo atrakcyjna albo po prostu najbardziej dostępna oferta jest dzisiaj tak samo dla nas dobra. Tymczasem warto od czasu do czasu sprawdzić, jak przedstawia się obecnie rynek usług bankowych w tym zakresie.

Gdzie założyć konto, by było najtańsze? Ranking banków
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Decydujące koszty

Na ogół decydującym kryterium przy wyborze określonej usługi bankowej są koszty. Chodzi przede wszystkim o opłaty za tego rodzaju czynności, jak uruchomienie i prowadzenie rachunku, wydanie i obsługę karty płatniczej, przelewy krajowe i zagraniczne, wypłaty gotówki z bankomatów. Nawet jeśli są to stosunkowo niewysokie kwoty, to jednak miesięcznie sumują się niekiedy w spory wydatek, szczególnie przy intensywnej aktywności, na przykład w postaci licznych przelewów czy korzystania z bankomatów lub wpłatomatów. Nic dziwnego więc, że przeważnie szukamy najtańszej opcji, nawet jeśli oznaczałoby to nieco gorsze pozostałe warunki korzystania z konta.

Najtańsze konta osobiste

Autentycznie darmowych kont osobistych mamy obecnie bardzo mało. Wiele banków wprowadziło niewielkie opłaty za użytkowanie karty, ewentualnie wypłatę gotówki z bankomatu, ale w większości wypadków tej opłaty można uniknąć, spełniając pewne, niezbyt wymagające, warunki. Uwzględniając wspomniane okoliczności, w dokonanym przez nas porównaniu ofert wyróżniliśmy następujące:

1. Konto Nest Banku - jeden z nielicznych bezwarunkowo darmowych rachunków osobistych. Ta nowoczesna instytucja została stworzona przede wszystkim z myślą o użytkownikach smartfonów i aplikacji mobilnej. Prowadzenie konta, obsługa karty i wypłaty gotówki są bezpłatne, do rachunku można dołączyć konto walutowe w euro i konto oszczędnościowe.

2. eKonto w mBanku nie jest całkowicie darmowe, ale ma koszty maksymalnie zredukowane - za prowadzenie konta i przelewy nie zapłacimy nic, za kartę 4 zł, ale tylko wtedy, kiedy w ciągu miesiąca nie dokonamy 5 płatności kartą. Darmowe są wypłaty z prawie 8000 bankomatów sieci Euronet, BZ WBK, Planet Cash, w pozostałych prowizja wynosi 7 zł, ale można wykupić usługę „wypłaty ze wszystkich bankomatów". Można też zyskać 650 zł premii za płatności kartą.

3. Konto 360° w Banku Millenium. I tutaj mamy kilkuzłotowe opłaty za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty i wypłaty z bankomatów, jednak można ich łatwo uniknąć, jeśli wykonamy w ciągu miesiąca co najmniej jedną płatność kartą, a na nasze konto będzie wpływać minimum 1000 zł. Te koszty rekompensuje możliwość zyskania w ramach promocji do 360 zł za płatności kartą.

Aktualną wersję rankingu kont osobistych można zobaczyć tutaj.

Materiał zewnętrzny