Piątek, 27 listopada 2020

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Epidemia na Śląsku:

Jaka przyszłość dla górnictwa?

18.05.2015 21:27 | 3 komentarze | acz

W Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach rozmawiano dziś o przyszłości polskiego górnictwa. Nie tylko jednak tej najbliższej, ale i tej za kilkadziesiąt lat.

Jaka przyszłość dla górnictwa?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Konferencję zorganizował i poprowadził Adam Gawęda, radny Sejmiku Województwa Śląskiego, zastępca przewodniczącego Komisji Gospodarki i Innowacji. – Górnictwo jednym z filarów bezpieczeństwa energetycznego. O górnictwie należy mówić bez podziałów partyjnych – uzasadniał zwołaną konferencję. Ta odbyła się pod hasłem „ Górnictwo – perspektywa 2050 w aspektach unijnych regulacji”. – Dziś niezwykle trudno zachęcić inwestorów do inwestowania w ten sektor. Kopalnię buduje się latami. Inwestorzy muszą mieć pewność inwestycyjną na kilkadziesiąt lat. Perspektywa musi być długa, a perspektywa choćby dwudziestoletnia jest niewystarczająca – tłumaczył Gawęda.

– Większość ludzi w Polsce gdy mówi o górnictwie, ma na myśli tylko producentów węgla, a to wielki błąd – mówił Janusz Olszowski - Prezes Górniczej Izby Przemysłowo - Handlowej. Mamy cale segmenty firm i instytucji, które istnieją tylko dzięki temu, że możemy ten węgiel kopać. Największa grupa to producenci maszyn, drugi to usługi dla górnictwa, trzecia to instytucje badawcze ukierunkowane na górnictwo. To ogromny potencjał. Gdyby nie węgiel nie istniałyby. Dziś borykają się z wieloma kłopotami. Największym problemem są odroczone płatności przez producentów węgla. To efekt kuli śnieżnej. Zaległość płatnicze w firmach przekraczają 150 dni. Pojawiły się problemy w eksporcie na wschód, spadły zamówienia. Pojawiły się problemy z kredytami, bo górnictwo to dziś sektor zwiększonego ryzyka. Te firmy nie chcą dotacji ani pieniędzy podatników, chcą tylko przetrwać te ciężkie czasy. Chcą wprowadzenia mechanizmów, które zwiększą ich wiarygodność kredytową. Nie dajmy sobie wmówić, że dziś w Europie nie wypada mówić o węglu –  tłumaczył Olszowski. Honorowy patronat nad konferencją objął europoseł Bolesław Piecha oraz senator Izabela Kloc

(acz)

Szerzej o konferencji w w Nowinach Wodzisławskich i Tygodniku Rybnickim 26 maja.

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)