środa, 11 grudnia 2019

imieniny: Damazego, Waldemara, Artura

RSS

Teren po cukrowni dla jednego, dużego inwestora

11.04.2015 12:00 | 0 komentarzy | żet

Zdaniem wiceprezydenta Wojciech Krzyżeka niewiele jest na Śląsku nieruchomości z dostępem do bocznicy kolejowej. Dlatego też znalezienie kupca na prawo do użytkowania wieczystego terenu po cukrowni byłoby jedynie kwestią czasu.

Teren po cukrowni dla jednego, dużego inwestora
Dziś po dawnej cukrowni nie pozostał kamień na kamieniu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Władze Raciborza na poważnie myślą o zakupie terenu po byłej Cukrowni Racibórz. Dziś syndyk z Katowic życzy sobie za metr kwadratowy gruntu 23 zł, w przeszłości było to 32 zł. Zdaniem Mirosława Lenka to dobra cena i czas najwyższy aby miasto zdecydowało się na zakup prawa wieczystego użytkowania działki (powierzchnia 9,5 ha). Koszt  przedsięwzięcia to 1,85 mln zł.

- Teren trzeba będzie jak najszybciej skomercjalizować - mówi Mirosław Lenk wyjaśniając, że prawo do wieczystego użytkowania nieruchomości wiąże się z koniecznością uiszczania rocznej opłaty na rzecz Skarbu Państwa, która w tym przypadku wynosi 100 tys. zł. Prezydent uważa teren za atrakcyjny dla potencjalnego inwestora - dobrze skomunikowany (bocznica kolejowa), może też w razie potrzeby zostać włączony do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jednak potencjalny inwestor musiałby być zainteresowany odkupieniem od miasta prawa do wieczystego użytkowania całej nieruchomości (nieruchomości o statusie wieczystego użytkowania nie podlegają podziałom). Podczas ostatniego posiedzenia miejskiej komisji gospodarki radny Michał Fita pytał, czy istnieje możliwość zmiany prawa do nieruchomości na własnościowe, tak aby w efekcie można było zbyć teren na rzecz kilku podmiotów.

Wiceprezydent Wojciech Krzyżek uważa, że nieruchomość nie powinna podlegać podziałom, gdyż znakomicie uzupełnia ofertę inwestycyjną Raciborza. W strefie na Ostrogu znajdują się działki o powierzchni 3 ha dla średnich przedsiębiorstw, w powstającej przy ul. Bartka Lasoty mini-strefie inwestować będą mogli mali przedsiębiorcy, a teren po cukrowni nadałby się dla przedsiębiorcy dużego. - Wbrew pozorom bocznica kolejowa przy działce to rzadkość na Śląsku - podkreśla atut nieruchomości W. Krzyżek.

Ludzie:

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent miasta Racibórz

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia