Poniedziałek, 28 września 2020

imieniny: Luby, Wacława, Salomona

RSS

Cechy systemów ERP wspomagających zarządzaniem w przedsiębiorstwie

10.02.2015 09:47 | 5 komentarzy | (s)

Systemy ERP wspomagają planowaniem zasobów organizacji. Jakie są ich wady i zalety oraz jakie wymogi odnośnie funkcjonalności są im stawianie? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Cechy systemów ERP wspomagających zarządzaniem w przedsiębiorstwie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

System ERP to zintegrowany system wspomagania zarządzaniem w przedsiębiorstwie.

Skrót ERP oznacza Planowanie Zasobów Organizacji (Enterprise Resource Planning). Nowoczesne systemy powinny być w pełni dostosowane do wymogów standardu ERP II.

Wymogi te określają, że oprócz funkcjonalności umożliwiającej planowanie zasobów rzeczowych i finansowych przedsiębiorstwa oprogramowanie powinno zawierać moduły pozwalające na zarządzanie bazą kontaktów Klientów (CRM – Customer Relationship Management) oraz na dokonywanie kontrolingu w formie zaawansowanego raportowania.

Aplikacje ERP obsługują obszary działalności firmy począwszy od planowania zaopatrzenia, poprzez produkcję naszego towaru, aż po sprzedaż gotowych wyrobów. System może być zintegrowany zarówno z programami księgowo-finansowymi i aplikacjami kadrowo-płacowymi, jak i ze wszystkimi aplikacjami, które są odpowiedzialne za zarządzanie i przesyłanie dokumentów w firmie oraz z systemem zarządzania treścią (CMS). Integracja tak wielu modułów (moduł obsługi magazynu, moduł obsługi klientów, moduł prowadzenia księgowości itp.)  determinuje fakt, że jest to oprogramowanie stworzone głównie z myślą o dużych firmach.

Nowoczesny system ERP powinien wspierać zarządzanie przedsiębiorstwem we wszystkich najważniejszych obszarach:

  • sprzedaż i zarządzanie relacjami z klientami (CRM)
  • logistyka i zarządzanie magazynami
  • zarządzanie produkcją
  • finanse i księgowość
  • controlling i informacja zarządcza
  • zarządzanie personelem
  • zarządzanie dokumentami i procesami (workflow)
  • zarządzanie magazynem wysokiego składowania (WMS)
  • commerce.

Wadą wdrażania systemów ERP może okazać się konieczność odpowiedniego przeszkolenia pracowników. Aby ograniczyć skalę tego problemu firmy tworzące oprogramowanie ERP zwracają uwagę na intuicyjny interfejs, tworzą samouczki i poradniki oraz umożliwiają kontakt z dedykowanym opiekunem Klienta.

Bardzo często producenci stosując intuicyjny interfejs opierają się na najnowszych trendach i rozwiązaniach stosowanych w popularnych produktach firmy Microsoft. Dodatkowo elementy interfejsu takie jak wstążki i paski narzędzi zaopatrzone zostają w funkcje dające szerokie możliwości konfiguracji pozwalające elastycznie dostosowywać środowisko pracy użytkownika do jego potrzeb w taki sposób, żeby miał wszystko co mu niezbędne do pracy „pod ręką”.

Jeżeli chcemy zwiększyć wydajność w swojej firmie to inwestycja w system ERP wydaje się w chwili obecnej kluczowym rozwiązaniem. Decyzja ta zwłaszcza w dłuższej perspektywie powinna przynieść wymierne efekty.

Materiał zewnętrzny