Czwartek, 17 października 2019

imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

RSS

Racibórz: 83 uczniów stanęło do walki o tytuł Młodzieżowego Lidera Biznesu

17.12.2014 11:33 | 0 komentarzy | żet

Test, z którym przyszło zmierzyć się uczniom nie należy do łatwych - za błęde odpowiedzi będą naliczane punkty ujemne. Zobacz kto przystąpił do zmagań o tytuł Młodzieżowego Lidera Biznesu 2015.

Racibórz: 83 uczniów stanęło do walki o tytuł Młodzieżowego Lidera Biznesu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pomysł zorganizowania konkursu dla młodych ludzi, w którym sprawdzana byłaby ich wiedza z zakresu przedsiębiorczości, zrodził się w Żorskiej Izbie Gospodarczej, z biegiem lat osiągając rangę regionalną. 17 grudnia w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu uczniowie raciborskich szkół średnich przystąpili do pierwszego etapu konkursu.

Test, z którym przyszło im się zmierzyć, nie należał do łatwych. Dodatkowym utrudnieniem w jego dobrym rozwiązaniu jest naliczanie ujemnych punktów za błędne odpowiedzi. - Zastanówcie się dobrze, zanim zdecydujecie się na odpowiedź. W ubiegłym roku byli uczniowie, którzy kończyli test z wynikiem ujemnym - przestrzegał raciborską młodzież Konrad Migocki, wiceprezes Raciborskiej Izby Gospodarczej (RIG, obok Cechu Rzemiosł Różnych i Powiatu Raciborskiego jest partnerem przedsięwzięcia w naszym regionie).

Optymizmem napawa wysoka frekwencja w raciborskim etapie konkursu (83 uczestników). Pośrednio świadczy to o zmianie mentalności młodzieży. Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy przedmiot "Podstawy przedsiębiorczości" wchodził do szkół, nauka o przedsiębiorczości traktowana była przez młodzież jak piąte koło u wozu. Dziś jest inaczej.

- Uczniowie coraz częściej dostrzegają ważność tego przedmiotu, bo coraz więcej młodych osób spotyka się w życiu z takimi zagadnieniami jak podpisanie umowy o pracę, konieczność znajomości praw pracownika. Wiedza w tym zakresie, którą wynoszą ze szkoły, przydaje im się w życiu, bo wielu z nich podejmuje pracę już jako osoby niepełnoletnie - powiedział nad Andrzej Gaj, nauczyciel przedsiębiorczości w Zespole Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych w Raciborzu.

Do kolejnego etapu przejdzie 12 uczniów, dalej - 5 z poszczególnych obszarów (Jastrzębie-Zdrój, Racibórz, Rybnik, Wodzisław, Żory). Zwycięzcy wezmą udział w zmaganiach regionalnych.

Nagrody w konkursie po trzecim etapie:

  • 1 miejsce – kamerka sportowa o wartości 600 PLN,
  • 2 miejsce – tablet multimedialny o wartości 400 PLN,
  • 3 miejsce – dysk zewnętrzny o wartości 200 PLN,
  • 4 miejsce – książka,
  • 5 miejsce – książka.

Nagroda główna (dla zwycięzcy czwartego etapu): iPad Apple 3 32GB oraz dwa bezpłatne semestry na wybranym kierunku studiów w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach.


Wyniki pierwszego etapu w Raciborzu:

1. miejsce: Pleszka Paweł - 26,5 pkt,

2. miejsce: Chojecki Piotr - 19,5 pkt,

3. miejsce: Thomas Mateusz - 18 pkt,

4. miejsce: Wilusz Mateusz - 17,5 pkt, Kulikowski Dominik - 17,5 pkt,

6. miejsce: Matuszek Łukasz - 17 pkt,

7. miejsce: Musioł Łukasz - 16,5 pkt, Blokesz Robert - 16,5 pkt,

9. miejsce: Zientek Adam - 16 pkt, Krybus Daniel - 16 pkt, Wilanowicz Filip - 16 pkt,

12. miejsce: Skoczny Dawid 15,5 pkt, Schulc Krzesimir 15,5 pkt.

Wojtek Żołneczko