Czwartek, 17 października 2019

imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

RSS

Minister Maria Wasiak: Do 2020 roku każdy mieszkaniec Polski będzie mieć dostęp do szybkiego internetu

08.12.2014 14:27 | 3 komentarze | ż

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przyjęła program Polska Cyfrowa 2014-2020. Zgodnie z jego założeniami do 2020 roku każdy mieszkaniec Polski będzie mieć dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s. Oprócz szybkiego internetu dostępne będą również "nowoczesne e-usługi i otwarte informacje publiczne"

Minister Maria Wasiak: Do 2020 roku każdy mieszkaniec Polski będzie mieć dostęp do szybkiego internetu
Maria Wasiak - minister infrastruktury i rozwoju.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Polska Cyfrowa to pierwszy krajowy program na lata 2014-2020, wynegocjowany przez polski rząd i zatwierdzony przez Komisję Europejską. Decyzję akceptującą, 5 grudnia 2014 r., podpisała Corina Creţu komisarz UE ds. rozwoju regionalnego. Umożliwia to uruchomienie środków dla firm telekomunikacyjnych, organizacji pozarządowych, instytucji kultury, jednostek naukowych oraz jednostek samorządu terytorialnego.

- Co łączy szybki internet z nowoczesnymi technologiami cyfrowymi czy zapewnienie dostępu do e-usług publicznych z ofertą zwiększającą poziom cyfrowych kompetencji mieszkańców naszego kraju? Wszystkie te elementy i wiele innych krajowych inwestycji w obszarze cyfryzacji uzyska wsparcie z Programu Polska Cyfrowa. Celem Programu jest wzmocnienie cyfrowych fundamentów społecznego i gospodarczego rozwoju kraju oraz pełnego wykorzystania możliwości, jakie dają mieszkańcom technologie cyfrowe - informuje ministerstwo.

Budżet programu wynosi blisko 2,2 mld euro ze środków unijnych, czyli ponad 9 mld zł. Odbiorcami wsparcia będą przede wszystkim przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, administracja publiczna, organizacje pozarządowe, instytucje kultury, jednostki naukowe, przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego.

– To jedyny przygotowany przez Polskę program, który nie miał w poprzednich latach swojego odpowiednika. Działania wcześniej rozproszone pomiędzy różnymi programami oraz różne poziomy wdrażania, w szczególności w zakresie budowy sieci szerokopasmowych, zostaną teraz skupione w jednym miejscu  – zaznacza minister Wasiak.

Część pieniędzy z programu jest dedykowana dla osób szczególnie zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. – Jest to dla nas szczególnie istotne. Chcemy, by potrafiły one świadomie korzystać z treści dostępnych w internecie oraz  świadczonych z jego wykorzystaniem usług. Zakładamy, że konkursy  mogą ruszyć już w pierwszej połowie 2015 roku – podkreśla minister Wasiak.

źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, oprac. żet