Wtorek, 3 sierpnia 2021

imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema

RSS

Na Olszynach powstanie fabryka znanej na całym świecie firmy

20.10.2014 09:30 | 21 komentarzy | art

Przy okazji podpisania umowy o powstaniu klastra Technopolia Śląska, Mieczysław Kieca prezydent Wodzisławia ujawnił informację o tym, że jest pierwszy nabywca gruntów w strefie ekonomicznej na Olszynach w Kokoszycach. To rogowska firma PREVAC, produkująca aparaturę naukowo-badawczą, wykorzystywaną w warunkach wysokiej i ultra wysokiej próżni. Na Olszynach planuje wybudować fabrykę wysokich technologii.

Na Olszynach powstanie fabryka znanej na całym świecie firmy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sprzedającym działkę była kuria archidiecezjalna. Miasto intensywnie promowało jej sprzedaż. - Myślę, że dobrych kilkanaście, jak nie 20 miesięcy pracowałem nad prezesem Prevacu żeby podjął decyzję inwestycyjną. Dla miasta jest to olbrzymi zysk, ze względu na nowe miejsca pracy. Liczę też, że firma z takim doświadczeniem, o takiej marce międzynarodowej przyciągnie do strefy kolejnych inwestorów – mówi prezydent Kieca.

Kiedy rozpocznie się budowa fabryki? – Niedawno zakupiliśmy teren. W najbliższych miesiącach zabierzemy się za koncepcję i projektowanie tego przedsięwzięcia. Chcemy dobrze przemyśleć nawet drobne szczegóły, gdyż nie będzie to konwencjonalna budowa, to będzie mix pomiędzy biurowcem, laboratorium i produkcją, gdzie będą pomieszczenia sterylne, bezwibracyjne, o stałej temperaturze i wilgotności, itd. W między czasie chcemy przygotować nową kadrę, która będzie mogła znaleźć miejsce w nowym obiekcie. Również w międzyczasie powinna być stworzona infrastruktura terenów przygotowanych pod nową strefę gospodarczą a może nawet ekonomiczną. Myślę, że jest to perspektywa kilku następnych lat.– odpowiada dr Andreas Glenz, prezes firmy PREVAC. Jak dodaje, firma będzie budować tam głównie aparatury naukowo-badawcze. Produkcja ta zostanie wówczas przeniesiona z Rogowa.

Nowy inwestor może liczyć na to, że w przyszłym roku rozpocznie się budowa nowej drogi dojazdowej do strefy, która połączy strefę bezpośrednio z ulicą Młodzieżową. - Liczymy, że uda nam się na ten cel pozyskać środki ze schetynówek. Ale nawet jeśli nie pozyskamy dofinansowania to droga powstanie, miasto zaciągnie na ten cel kredyt. Obiecałem dżentelmeńsko prezesowi Prevacu, że jeśli zainwestuje na Olszynach to tę drogę zrobimy – zaznacza prezydent Kieca.

(art)

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.